Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Brexit bez dohody: Jaká práva budou mít občané EU?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Britský ministr pro brexit Stephen Barclay požádal Evropskou unii o stanovisko k návrhu britských poslanců, jenž počítá s garantováním práv občanů EU v Británii a naopak bez ohledu na to, zda se zemi podaří 29. března opustit blok s dohodou o podmínkách odchodu. Její součástí je právě záruka stejných práv pro občany EU v Británii a pro Brity v zemích EU po brexitu. Ratifikace dokumentu ale vázne kvůli odporu britského parlamentu.

Barclay podle agentury Reuters v dopise unii připomněl, že Londýn již učinil "spravedlivou, komplexní a jednostrannou" nabídku týkající se zaručení práv unijních občanů v Británii v případě brexitu bez dohody. Vláda podle něj také vítá žádost Evropské komise o stejně "velkorysý přístup" vůči britským občanům adresovanou členským zemím. Londýn má nicméně obavy o zajištění zdravotní péče Britům v zemích unie, dodal ministr.

Pokud by Spojené království odešlo 29. března z EU bez dohody, znamenalo by to, že by se jeho občané v členských zemích bloku ocitli ve stejném postavení jako cizinci ze zemí mimo unii. Některé země, jako například Česká republika nebo Španělsko, již slíbily zaručit práva Britů i v případě brexitu bez dohody.

Mluvčí britské vlády již dříve připomněl, že premiérka Theresa Mayová se k zachování práv unijních občanů v Británii v případě takzvaného neřízeného brexitu zavázala už dříve. Ne všechny členské země unie se ale podle něj zachovaly stejně.

Britská Dolní sněmovna pak na konci února schválila poslanecký návrh vyzývající kabinet, aby bez ohledu na další vývoj brexitového procesu "při nejbližší příležitosti" usiloval o domluvu s unií, že bude platit ta část dojednané brexitové dohody, která se týká ochrany práv občanů EU žijících v Británii a naopak. Ministr Barclay tehdy slíbil, že se na Brusel v této záležitosti obrátí.

Témata:  Brexit Velká Británie EU

Související

Aktuálně se děje

15. října 2024 18:09

České školství se mění: Od roku 2025 se zavádí nový obor všeobecné lyceum

Česká vláda oznámila vznik nového středoškolského oboru nazvaného všeobecné lyceum, který bude spuštěn od příštího roku. Tento krok je součástí snahy modernizovat český vzdělávací systém a přizpůsobit ho potřebám společnosti ve 21. století. Novinku v úterý představil premiér Petr Fiala společně s ministrem školství Mikulášem Bekem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Česká inspekce životního prostředí si posvítí na těžaře z Turówa

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) prověřuje, zda těžba v uhelném dole Turów na česko-polské hranici způsobuje ekologickou újmu kvůli dlouhodobému úbytku vody na české straně hranice. Nově ČIŽP do řízení zahrnula také polskou těžařskou společnost PGE. Provozovateli dolu inspekce oznámila, že je účastníkem řízení, a že právě po něm by případně mohla česká strana požadovat prevenci a nápravu ekologické újmy způsobené těžbou. Umožňuje jí to zákon o předcházení ekologické újmě.