Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Brexit: Mayová bude podporovat chudší města, opozice to označila za úplatek

GBP (libra)
GBP (libra)
Foto: Pixabay

Fond ve výši 1,6 miliardy liber (47,7 miliardy Kč) má podpořit rozvoj chudších anglických měst po odchodu Velké Británie z Evropské unie v příštích šesti letech. "Prosperita v naší zemi se příliš dlouho šíří nespravedlivě. Chceme, aby fungovala pro všechny obce," vysvětlila dnes premiérka Theresa Mayová zřízení fondu. Více než polovina z uvedené částky má posloužit k vytváření nových pracovních míst a podpoře růstu na severu a ve středu Anglie. Opozice to podle BBC označila za úplatek, který má přimět poslance za tyto kraje k podpoře premiérčiny dohody o brexitu.

BBC připomněla, že v lednu poslanci odmítnutím dohody o brexituuštědřili vládě nejhorší porážku. Ve snaze vyhrát další hlasování, které slibuje do 12. března, by Mayová mohla vsadit na hlasy labouristických poslanců z regionů, které v referendu hlasovaly pro brexit.

Poslanec John Mann za někdejší kraj uhelných dolů Bassetlaw minulý měsíc premiérku vyzval, aby "ukázala peníze" a "transformační investice" pro regiony hlasující pro brexit, aby netratily na tom, až skončí podpora z fondů EU. Tento labourista, který podpořil v prvém hlasování premiérčinu dohodu o brexitu, popřel, že by se nechal koupit.

Ale stínový ministr financí a druhý muž ve straně John McDonnell označil fond za projev "zoufalství vlády snižující se k podplácení poslanců, aby hlasovali pro škodlivou dohodu o brexitu".

Ministr pro místní samosprávu James Brokenshire toto nařčení odmítl a trval na tom, že finance budou k dispozici bez ohledu na výsledek hlasování o dohodě o brexitu. BBC řekl, že peníze by se měly vynakládat až do roku 2026. "Jde o cílené transformační fondy, abychom investovali do produktivity a doplnili tak práci městských rad a dalších fondů," uvedl.

Nicméně poslanec Alex Sobel z kampaně usilující o nové referendum o brexitu označil přislíbené peníze za "kapku v moři" v porovnání s náklady, které si vyžádá odchod Británie z EU. Lokální ekonomiky podle něj každý rok ztratí více, než kolik by se jim podle vládního plánu mělo vrátit. "Hovoříme o národní obnově, ale je to méně peněz, než kolik bude odčerpáno z mé místní ekonomiky na zavedení nového systému zdravotní péče v příštích čtyřech letech," usoudila poslankyně Ruth Smeethová.

Mayová ale trvá na tom, že obce, které hlasovaly pro brexit v naději na změny, musí uvidět změny k lepšímu. "Tato města mají slavné dědictví, velký potenciál a se správnou pomocí i skvělou budoucnost před sebou," řekla. Podle Mayové byla už rozdělena miliarda liber a o 600 milionů se mohou ucházet sama města.

Komentátor BBC podotkl, že peníze nabídnuté vládou nepředstavují ani dvě procenta z výdajů místních úřadů v Anglii.

Témata:  Brexit Theresa Mayová Velká Británie GBP (libra)

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy