Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německo se v závěru roku vyhnulo recesi

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Německo se ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku vyhnulo recesi, hrubý domácí produkt (HDP) zůstal proti předchozím třem měsícům beze změny. Oznámil to dnes německý statistický úřad, a potvrdil tak předběžné odhady. Podrobnější údaje ukázaly, že odvrátit recesi pomohly vyšší státní výdaje. Ve třetím čtvrtletí ekonomika vykázala pokles o 0,2 procenta.

Státní výdaje vzrostly o 1,6 procenta a k růstu HDP přispěly 0,3 procentního bodu. Vývoz ale v posledních třech měsících roku nedokázal zpomalující ekonomiku stimulovat, uvedli statistici. Vývoz i dovoz se zvýšily shodně o 0,7 procenta.

Soukromá spotřeba, která je jedním z pilířů ekonomiky, růstem o pouhá 0,2 procenta zklamala. Ke zvýšení HDP přispěla 0,1 procentního bodu. Na vývoj tohoto segmentu ale měly podle ekonoma VP Bank Thomase Gitzela značný dopad přísnější emisní předpisy, které zbrzdily prodej aut. Stejně tak poznamenaly export.

Za celý loňský rok německá ekonomika vzrostla o 1,4 procenta, zatímco předběžná data ukazovala na růst o 1,5 procenta. Růst zpomalil z předloňských 2,2 procenta a byl nejslabší od roku 2013, kdy se HDP zvýšil pouze o půl procenta.

Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá i řada českých podniků. Německo se v poslední době potýká s negativními důsledky slábnoucího růstu globální ekonomiky, sporů v mezinárodních obchodních vztazích a nejistoty kolem připravovaného odchodu Británie z Evropské unie.

"To, co se stane na mezinárodní scéně, rozhodne o prosperitě a nesnázích německé ekonomiky," řekl Gitzel agentuře Reuters.

Témata:  Německo ekonomika

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy