Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Huawei získala zakázku na přepínače pro ministerstvo vnitra

Huawei
Huawei
Foto: Óscar Gutiérrez/CNET

Čínská technologická firma Huawei získala zakázku na dodávku síťových přepínačů pro ministerstvo vnitra a policejní prezidium. Uspěla s požadavkem na 2,1 milionu korun, ostatní nabídky byly dražší. Ministerstvo vnitra podle oficiálního prohlášení využití síťových komponent od Huawei jako riziko nevidí, protože se mají používat pro interní systém nepřipojený k internetu. Napsal to dnes server Lupa.

Před používáním technologií čínských společností Huawei a ZTE v prosinci varoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Hardware a software těchto firem označil za bezpečnostní riziko. Na základě varování úřadu Generální finanční ředitelství vyřadilo Huawei z veřejné zakázky za půl miliardy korun na vybudování portálu Moje daně. Firma se proti varování NÚKIB ohradila, vystoupila proti němu i čínská ambasáda.

Zakázku na modernizaci síťových prvků za víc než 19 milionů korun vypsalo ministerstvo vnitra. Měla čtyři části, Huawei usilovala o všechny a získala jednu. Síťové přepínače nabídla spolu s firmou Huatech výrazně levněji než konkurence, další dvě nabídky byly na 3,4 milionu a 4,6 milionu korun. Takzvané switche budou umístěny v budovách policejního prezidia a organizace Zařízení služeb pro Ministerstvo vnitra. V síti, pro kterou jsou určeny, se aktuálně využívají prvky od Hewlett Packard a další čínské společnosti Lenovo, napsal server.

Huatech a Huawei dodaly policejnímu prezidiu switche a další síťové komponenty už dřív. Obě firmy dodávají i pro resort ministerstva vnitra, například prostřednictvím státního podniku NAKIT. Mezi největší zákazníky Huatech a Huawei z veřejného sektoru patří Česká televize, Lesy České republiky, Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) nebo ČD-Telematika, píše Lupa. Huatech také dodává technologie do energetické společnosti ČEZ a pro Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Varování NÚKIB před technologiemi čínských firem opakovaně bagatelizoval prezident Miloš Zeman a varoval před odvetou Číny vůči českým firmám. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by se kybernetická bezpečnost měla řešit na celoevropské úrovni. Bezpečnostní výhrady vůči Huawei zaznívají také v některých dalších evropských zemích i ve Spojených státech.

Témata:  Huawei Ministerstvo vnitra

Aktuálně se děje

27. července 2026 15:43

Trumpova nová cla českou ekonomiku neochromí. Problémem je jejich trvalost

Nová americká cla, která administrativa prezidenta Donalda Trumpa zdůvodňuje nedostatečným postupem obchodních partnerů proti zboží vyráběnému nucenou prací, představují z hlediska české ekonomiky další nepříznivý zásah do mezinárodního obchodu. Nejde však o šok, jenž by měl české hospodářství bezprostředně zásadněji poškodit. Evropská unie bude patřit do skupiny ekonomik zatížených desetiprocentní sazbou, zatímco země, které podle Washingtonu nemají odpovídající zákaz dovozu výrobků vznikajících nucenou prací, čelí sazbě 12,5 procenta.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Donald Trump

Komentář

Trumpovi spojenci míří na miliardy ze světového fotbalu. Spor FIFA a UEFA se vyostřuje

Plán mezinárodní fotbalové asociace FIFA prodat soukromým investorům až dvacetiprocentní podíl ve společnosti, která bude soustřeďovat komerční práva na mistrovství světa a další soutěže, dává z čistě finančního hlediska smysl. Z pohledu „správy“ světového fotbalu, transparentnosti a oddělení politické a ekonomické moci však skýtá značná rizika.