Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Překvapivé zjištění: Zaměstnanci nechtějí zkracovat pracovní dobu

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Za více práce více peněz. Ale ekonomický růst by rozhodně neměl být důvodem pro snížení objemu práce. Nové technologie by měly přinést především zvýšení efektivity, bezpečnosti na pracovišti a snížení fyzické námahy, nikoliv ale snížení objemu práce. Jen 23 % populace je pro zkrácení pracovní doby na 37,5 hodiny týdně. Agentura Ipsos připravila pro Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) anketu mezi zaměstnanci.

Zaměstnanci v Česku jsou velmi zodpovědní. Vyplývá to alespoň z ankety, uskutečněné na vzorku 525 zaměstnanců, kterou provedla agentura Ipsos pro AMSP ČR v prvním lednovém týdnu 2019.

Z ní vyplývá, že doba ekonomické prosperity by neměla být důvodem pro úlevy v práci. Jen 8 % zaměstnanců si přeje, aby se v době ekonomického růstu snížil objem práce. 92 % by naopak uvítalo, aby se konjunktura využila na zvýšení mezd při vyšším objemu práce. Tento názor panuje napříč sociodemografickými skupinami zaměstnanců.

Od nových technologií očekává 48 % zaměstnanců zvýšení efektivity, 37 % snížení fyzické námahy (především ženy), 8 % pracovníků očekává vyšší bezpečnost na pracovišti a jen 7 % respondentů si od nových technologií slibuje snížení objemu práce.

Pouhých 10 % zaměstnanců jednoznačně požaduje snížení pracovní doby na 37,5 hodiny týdně, dalších 13 % se kloní spíše ke snížení pracovní doby, 34 % neví a 43 % je proti jejímu zkracování.

Karel Havlíček, předseda AMSP ČR k tomu uvádí: „Potvrzuje se, že zaměstnanci se nedají koupit sliby, že za méně práce bude více koláčů. Naši pracovníci jsou zodpovědní a nebojí se práce, dokonce jsou připraveni si jí naložit více, budou-li odpovídajícím způsobem odměněni. Je to známka jejich vyspělosti a jasný signál, že se nenechají ošálit sociálním lízátkem.“

Témata:  zaměstnanci lidé práce ekonomika

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 17:29

Bezpečnostní problémy společnosti Boeing přetrvávají. Akcie od začátku roku ztratily třetinu své hodnoty

Společnost Boeing (BA), největší světový výrobce letecké techniky, je opět pod drobnohledem veřejnosti kvůli nedávnému incidentu, kdy se za letu oddělil kryt motoru, což vedlo k nouzovému přistání. Tento incident se přidává k řadě bezpečnostních problémů, kterým společnost čelí, včetně lednového incidentu s oddělením dveří, k němuž došlo jen několik dní před vypršením dohody s ministerstvem spravedlnosti. Pokud úřady zjistí porušení dohody, může Boeing čelit znovuotevření smrtelných případů z let 2018 a 2019.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.