Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Brexit: Britská ekonomika ztrácí temo

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Britská ekonomika s blížícím se termínem odchodu země z Evropské unie ztrácí tempo. Britský statistický úřad dnes oznámil, že hrubý domácí produkt (HDP) se v období od srpna do října zvýšil pouze o 0,4 procenta ve srovnání s růstem 0,6 procenta v období od července do září. Za zpomalením růstu stojí slabší prodej aut a odstávky výroby v továrnách, což jsou podle podnikatelských sdružení důsledky nejistoty ohledně brexitu.

Dnešní údaje podle analytiků potvrzují, že solidní letní výsledky britské ekonomiky představovaly pouze určitý výkyv způsobený nezvykle teplým počasím, které podpořilo spotřebitelské výdaje.

"Nejnovější údaje o HDP jsou dalším důkazem, že negativní vliv přetrvávající nejistoty kolem brexitu a značné cenové tlaky na spotřebitele a podniky si vybírají svou daň na britské ekonomice," uvedl hlavní ekonom Britské obchodní komory Suren Thiru.

Prudké zpomalování tempa hospodářského růstu v důsledku nejistoty kolem brexitu potvrzují i nejnovější průzkumy v podnikatelském sektoru. Ty naznačují, že v posledním čtvrtletí letošního roku by růst britské ekonomiky mohl činit pouze 0,1 procenta, uvedla agentura Reuters.

Podle analytika Chrise Williamsona ze společnosti IHS Markit průzkumy naznačují, že s příchodem nového roku by britská ekonomika mohla dokonce klesnout, pokud se nezlepší poptávka.

Statistický úřad dnes také upozornil, že by mohl údaj o hospodářském růstu za třetí čtvrtletí z původně ohlášených 0,6 procenta zpřesnit směrem dolů. Úřad zveřejní revidované údaje o HDP za třetí kvartál 21. prosince.

Témata:  Brexit Velká Británie ekonomika

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

19. listopadu 2024 10:26

Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Politici by to měli přiznat

Prý jsme se zbavili závislosti na ruském plynu, dozvídáme se už i z billboardů. Volby se blíží a kampaň startuje. Jenže zrovna v době, kdy Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Takže kampaň míří poněkud „mimo“. Přes 90 procent plynu, který do Česka nyní teče, je z totiž „ruského směru“, ponejvíce přímo z Ruska. Pokud odněkud dovážíme přes 90 procent tak důležité suroviny, jakou plyn představuje, je zvláštní hovořit o zbavení se závislosti. Laická veřejnost si pod tím nejspíše představí, že ruský plyn neodebíráme. Což ale není pravda.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.