Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Mračna se stahují nad Spojeným královstvím

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Vlna optimismu po oznámení dohody o brexitu byla předčasná. Všechno ukazuje na to, že premiérka Mayová hlasování o brexitu prohraje, protože čelí opozici jak v DUP tak i mezi konzervativními rebely. Politická situace je stále velmi zmatená, ale zdá se, že dohoda s „pojistkou“ je jedním z hlavních důvodů, proč tento týden rezignovali dva vysocí členové kabinetu, informuje Christopher Dembik, vedoucí oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank.

Pokud chce Theresa Mayová vyhrát hlasování v Parlamentu, potřebuje pro dohodu získat nepravděpodobný počet hlasů opozice, což je obrovský a zřejmě neproveditelný úkol.Pouze dvě možnosti

Na základě předpovědí analytiků Eurasie v tuto chvíli existují v podstatě pouze dva základní scénáře: vláda prohraje s malým rozdílem (17 hlasů) nebo s většinovým (37 hlasů). V každém případě to otevírá dveře další politické nejistotě, chaotickému odchodu, novým všeobecným volbám nebo dokonce druhému referendu. V tomto kontextu je riziko poklesu růstu Velké Británie velmi vysoké, zejména z následujících tří důvodů:Hlavní indikátory nadále ukazují na nižší růstPoslední měkká i tvrdá data spíše potvrzují, že celkem pozitivní energie, kterou se britská ekonomika vyznačovala v létě, byla zřejmě způsobená počasím. HDP ve čtvrtém čtvrtletí bude slabý a očekáváme, že tento trend bude pokračovat i v příštím roce. Hlavní ukazatel OECD pro Velkou Británii, který je nastaven tak, aby předpokládal zásadní obraty v ekonomice o 6-9 měsíců dopředu, v září klesl již čtrnáctý měsíc po sobě. Meziroční míra růstu začala rok na mínus 0,6 % a nyní je na mínus 1,45 %. To je za devět měsíců poměrně velký propad! A úroveň 98,9 je nejnižší od září roku 2012.Navíc úvěrový cyklus, který poháněl Velkou Británii po velké finanční krizi, se nyní zcela obrátil. Náš interní ukazatel úvěrového impulsu, který skutečnou ekonomiku předchází o 9 až 12 měsíců, se smršťuje. Sleduje vývoj nových úvěrů ze soukromého sektoru jako procento HDP. Poslední aktualizace naznačuje, že tento trend je méně negativní a úvěrový impuls je na mínus 1,55 % HDP v porovnání s mínus 7,5 % HDP v předchozím čtvrtletí, avšak i to je pořád poměrně pesimistický výhled.Ačkoli korelace mezi úvěrovým impulsem a některými ukazateli aktivity je spíše slabá (korelace s finální domácí poptávkou je 0,52), tento prudce negativní trend představuje jasně negativní trend pro vývoj HDP ve střednědobém horizontu. V roce 2019 očekáváme další negativní data, avšak nyní je příliš brzy na to, abychom mluvili o vážném riziku recese. To bude záviset na tom, zda dojde k dohodě nebo zda bude smetena ze stolu.

Obchodní investice ve Velké Británii nám dělají starostiNení velkým překvapením, že brexit má prudce negativní dopad na obchodní investice a způsobil oslabení nových úvěrů. Podíváme-li se na nepříznivý vývoj obchodních investic v posledních čtvrtletích, nevidíme, kde je ona „skrytá síla“ britské ekonomiky, o které mluvil ministr financí Hammond. Pokud bude tento politický chaos pokračovat, bude důvěra investorů a obchodníků nadále klesat, což sníží potenciální růst britského HDP a zvýší riziko delšího období nízkého růstu.Roste finanční zátěž britských domácností

To je jasně vidět na grafu nových osobních úvěrů a přečerpání účtu v období po referendu. Křivka klesá a minulé jaro se začala smršťovat. Z našeho hlediska jde o jeden z nejzávažnějších trendů, protože je to jasné znamení, že úvěrový boom, který podporoval britskou ekonomiku v letech po finanční krizi, definitivně skončil.Pokud nedojde k překvapení na poslední chvíli, nemyslím si, že by se negativní střednědobý trend britského růstu mohl změnit. Fantazie o naprosté a neomezené suverenitě zcela jistě povede k jednoznačně největší destrukci bohatství, síly a důvěry jedné západoevropské velmoci od konce druhé světové války.

Témata:  Brexit Velká Británie

Aktuálně se děje

27. května 2024 11:26

26. května 2024 11:09

Evropské banky v Rusku vícenásobně navyšují své tamní zisky, ovšem díky Putinově válečné ekonomice

Dny Raiffeisenbank v Rusku jsou zřejmě sečteny. Vláda USA nyní „Rajfce“ hrozí, že ji odpojí od dolaru, pokud by z Ruska neodešla. Přitom na hrubém zisku celé rakouské nadnárodní skupiny Raiffeisen Bank International, působící i v Česku, se ruský trh podílí z více než 50 procent; od invaze Ruska na Ukrajinu dále narostl. Hrozba USA ale zřejmě banku přiměje prodat svůj ruský majetek, čítající v přepočtu zhruba 120 miliard korun, za symbolický jeden rubl. Už nyní pro ni celá záležitost představuje značné reputační riziko.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Kateřina Pavlíková, tisková mluvčí cestovní kanceláře Čedok.

Rozhovor

Jak inflace ovlivňuje ceny dovolených? Pohled na rok 2024

Ceny zájezdů zůstávají díky silné pozici cestovních kanceláří stabilní, i přes rostoucí inflaci. Díky výhodným smlouvám s hotely a aerolinkami nedošlo k výraznému zdražení. Jaké jsou průměrné ceny dovolených a jak se mění preference klientů? O které destinace je největší zájem? Na otázky jsme se zeptali Kateřiny Pavlíkové, tiskové mluvčí cestovní kanceláře Čedok.