Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Fatální dopad brexitu: Firmy začínají mít vážné problémy

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Nejistota spojená s odchodem Británie z Evropské unie začíná mít na britské podniky výrazný dopad, jejich vývoz zpomaluje, náborové potíže se hromadí a investiční plány musí omezovat. Vyplývá to ze dvou průzkumů - Britské obchodní komory BCC a společnosti Deloitte.

Z šetření BCC mezi 5600 společnostmi, které bylo v Británii největší svého druhu, vyplynulo, že podniky ve službách mají největší problémy sehnat personál od zahájení průzkumů v roce 1989 a že růst průmyslového vývozu je nejpomalejší od konce roku 2016. "Tyto údaje potvrzují to, co slyšíme po celé zemi, a sice že nejistoty kolem brexitu a absence zásadních kroků k podpoře podnikání se začínají projevovat," prohlásil generální ředitel BCC Adam Marshall.

Britská ekonomika zaostává za mírou růstu řady ostatních vyspělých zemí už od referenda o odchodu země z EU v roce 2016. Čtvrtletní průzkum BCC ukázal, že procento podniků poskytujících služby, které chtějí nabírat zaměstnance v příštích třech měsících, se snížilo z 60 na 47 procent, což je nejméně od prvního čtvrtletí roku 1993. Přitom 72 procent podniků uvádí, že při získávání nových lidí má potíže, a to je dosud nejvyšší zaznamenaná úroveň. Ve zpracovatelském průmyslu je od konce roku 2016 nejslabší jak růst vývozu, tak vývozních zakázek.

Z průzkumu, který provedla poradenská společnost Deloitte, vyplynulo, že 79 procent finančních ředitelů britských firem očekává po brexitu zhoršení podnikatelského prostředí, což je nejvyšší podíl od referenda v roce 2016. S větším optimismem než před třemi měsíci hledí do budoucna 13 procent finančních ředitelů, zatímco v červenci jich podle Deloitte bylo 24 procent, uvedla agentura Reuters.

Témata:  Brexit Londýn Velká Británie

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy