Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Fatální dopad brexitu: Firmy začínají mít vážné problémy

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Nejistota spojená s odchodem Británie z Evropské unie začíná mít na britské podniky výrazný dopad, jejich vývoz zpomaluje, náborové potíže se hromadí a investiční plány musí omezovat. Vyplývá to ze dvou průzkumů - Britské obchodní komory BCC a společnosti Deloitte.

Z šetření BCC mezi 5600 společnostmi, které bylo v Británii největší svého druhu, vyplynulo, že podniky ve službách mají největší problémy sehnat personál od zahájení průzkumů v roce 1989 a že růst průmyslového vývozu je nejpomalejší od konce roku 2016. "Tyto údaje potvrzují to, co slyšíme po celé zemi, a sice že nejistoty kolem brexitu a absence zásadních kroků k podpoře podnikání se začínají projevovat," prohlásil generální ředitel BCC Adam Marshall.

Britská ekonomika zaostává za mírou růstu řady ostatních vyspělých zemí už od referenda o odchodu země z EU v roce 2016. Čtvrtletní průzkum BCC ukázal, že procento podniků poskytujících služby, které chtějí nabírat zaměstnance v příštích třech měsících, se snížilo z 60 na 47 procent, což je nejméně od prvního čtvrtletí roku 1993. Přitom 72 procent podniků uvádí, že při získávání nových lidí má potíže, a to je dosud nejvyšší zaznamenaná úroveň. Ve zpracovatelském průmyslu je od konce roku 2016 nejslabší jak růst vývozu, tak vývozních zakázek.

Z průzkumu, který provedla poradenská společnost Deloitte, vyplynulo, že 79 procent finančních ředitelů britských firem očekává po brexitu zhoršení podnikatelského prostředí, což je nejvyšší podíl od referenda v roce 2016. S větším optimismem než před třemi měsíci hledí do budoucna 13 procent finančních ředitelů, zatímco v červenci jich podle Deloitte bylo 24 procent, uvedla agentura Reuters.

Témata:  Brexit Londýn Velká Británie

Aktuálně se děje

25. dubna 2024 10:21

Předpověď počasí na noc a pátek 26. dubna

Počasí u nás bude ovlivňovat svým okrajem tlaková níže nad severozápadní Evropou. Kolem ní k nám začne proudit teplejší vzduch od jihu, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

České domácnosti loni platily za elektřinu nejvíce v EU, přestože Česko vyvezlo takřka nejvíce elektřiny v celé EU

KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy: Česko je ryze z ekonomického hlediska určitou anomálií. Vykazuje sice poměrně výrazný nadbytek vyprodukované elektřiny, avšak přesto jeho domácnosti čelí jejím vysokým cenám. Dokonce nejvyšším v celé EU ve vyjádření dle standardu kupní síly, které umožňuje mezinárodní porovnatelnost. A to přitom tedy Česko loni v čistém vyjádření vyváželo čtvrtý největší objem elektřiny v EU.