Nepoctiví obchodníci v energetice si hledají stále nové způsoby, jak vylákat z důvěřivých lidí peníze. Podomní prodej je stále v kurzu a spolu s ním i energetické aukce, ve kterých zprostředkovatelé slibují vysoutěžení levnějšího dodavatele elektřiny či plynu. Lákavá nabídka se mění v noční můru ve chvíli, kdy si uzavření smlouvy s novým dodavatelem rozmyslíte.
Ačkoliv je podomní prodej v řadě měst a obcí zakázán a před praktikami některých podomních prodejců jsou lidé pravidelně varováni, stále se najde mnoho těch, kteří jim dveře otevřou. Mezi nejčastější nabídky podomních prodejců patří smlouvy o dodávce energií. Fenoménem posledních měsíců jsou energetické aukce.
„Dávejte vždy pozor na to, co podepisujete. Zprostředkovatelé aukcí často tvrdí, že jde o nezávazný doklad potvrzující jednání o smlouvě nebo návštěvu u vás doma. Podpisem dokumentu však dojde k uzavření smlouvy. Pokud se později rozhodnete smlouvu s vysoutěženým dodavatelem neuzavřít nebo ji zrušit, čeká vás několikatisícová pokuta,“ říká Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.
Nejlepší prevencí proti aukční šlamastyce je podomním prodejcům vůbec neotevírat dveře. Je-li v obci podomní prodej zakázán, lze kontaktovat městskou policii. Prodejci ale často používají různé triky, které jim pomáhají dostat se k lidem domů. Například se vydávají za zaměstnance jejich stávajícího dodavatele, za pracovníky společnosti ČEZ nebo dokonce Energetického regulačního úřadu. „Pokud se s takovým jednáním setkáte, měli byste dát podnět České obchodní inspekci pro podezření z použití nekalé obchodní praktiky nebo se rovnou obrátit na policii s trestním oznámením,“ radí Lukáš Zelený.
Od uzavřené smlouvy lze bezplatně odstoupit do 14 dnů, zároveň je ale vhodné zprostředkovateli odvolat plnou moc, protože jinak ji vzhledem k velmi obecné formulaci může energetická aukční společnost zneužít v rozporu s vaším přáním. Pokud jste o právu na odstoupení nebyli poučeni a nepředali vám k němu vzorový formulář, můžete od zprostředkovatelské smlouvy bez sankce odstoupit do jednoho roku a čtrnácti dní. Uzavřete-li i smlouvu o dodávkách elektřiny nebo plynu, může ji navíc vypovědět bez udání důvodu do 15 dnů od zahájení dodávek.
Podomní prodejci se snaží spotřebitele odradit od rušení smluv tučnými pokutami. „Nic platit nemusíte. Zákon vám garantuje možnost zrušit smlouvu bez jakékoliv sankce. Nic na tom nemění ani fakt, že se podomní prodejci snaží obejít zákon tím, že na základě plné moci uzavírají smlouvy v obchodních prostorách dodavatele energií,“ upozorňuje Lukáš Zelený a dodává: „Potřebujete-li poradit s tím, jak odstoupit od nevýhodné smlouvy, zavolejte mezi 9. a 17. hodinou do naší spotřebitelské poradny na číslo 299 149 009.“
Obcházením zákona je vlastně celý model užívaný zprostředkovatelskými společnostmi. Jelikož dodávky energií přímo neposkytují, nemusejí mít licenci od Energetického regulačního úřadu ani dodržovat energetický zákon. V konečném důsledku však nabízejí spotřebitelům dodávky energií stejně jako ty společnosti, které licenci u Energetického regulačního úřadu mít musejí.
Pokud se zprostředkovatelé aukcí dopustí nekalých obchodních praktik, je na místě kontaktovat dozorový orgán, kterým je Česká obchodní inspekce. U ADR České obchodní inspekce navíc můžete zahájit mimosoudní řízení ohledně neoprávněně naúčtované smluvní pokuty.
Témata: energetika, dTest
Související
2. září 2024 20:41
1. července 2024 15:53
23. května 2024 17:19
19. dubna 2024 13:46
2. dubna 2024 10:54
13. března 2024 11:45