Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Chceme hranici pro odchod do důchodu, zní z ČSSD. Babiš tvrdě reaguje

Andrej Babiš
Andrej Babiš
Foto: Mikuláš Křepelka, EuroZprávy.cz

Ve vládní koalici se schyluje k další velké politické bouři. Tentokrát kvůli zastropování věku pro odchod do důchodu. ČSSD navrhuje hranici 65 let, proti tomu je ale ministr financí Andrej Babiš, který jakoukoliv hranici označuje za předvolební populismus.

I přesto, že se vláda dohodla ve středu na tom, že debatu o stanovení pevné hranice odchodu do důchodu přeruší a bude o ní jednat za zavřenými dveřmi na koaliční radě, tak v pátek opět toto téma na tiskové konferenci otevřel předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka.

Prohlásil, že nerozumí odporu šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Premiér citoval nejenom z volebního programu svého koaličního partnera, kde je zavedení hranice uvedeno, ale také řekl, že se na tom dohodli v rámci koaliční smlouvy.

Andrej Babiš už na začátku tohoto týdne prohlásil, že se ze strany ČSSD jedná pouze o politický populismus a že se současná vláda na zastropování nedohodne. Je tedy otázkou jak celý spor koaliční strany vyřeší, ale premiér nevyloučil, že by mohlo dojít na vládě k takzvanému silovému hlasování, a to by znamenalo, že by ministři za Hnutí ANO mohli být přehlasováni.

Stanovení hranice totiž nebráni ani třetí člen koalice KDU-ČSL. Nicméně i tak by musela tato razantní změna důchodového systému projít přes poslance a projevila by se nejdříve v roce 2030. Dnes se důchod vypočítává podle průměrného věku dožití a ten se stále zvyšuje, s ním i hranice odchodu do důchodu.  

Témata:  Andrej Babiš důchody ČSSD

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Marian Jurečka

Poslanci schválili důchodovou reformu. Budou důchody férovější pro současnou i budoucí generaci?

Současný důchodový systém je dlouhodobě neudržitelný. Prodlužuje se doba dožití a zvyšuje se podíl seniorů nad 65 let. Lidé častěji studují a nastupují do práce později, než tomu bylo dříve, a rodí se méně dětí, než tomu bylo zvykem u našich rodičů nebo babiček. Chceme-li pro další generace v České republice zajistit důstojné stáří, jsou úpravy důchodového systému reagující na změny ve společnosti nezbytné. Dnes v Poslanecké sněmovně proběhlo třetí, tedy závěrečné, čtení návrhu MPSV. Reforma byla přijata s některými pozměňovacími návrhy.