Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Půl na půl. Maláčová sehnala chybějící peníze na sociální služby

CZK
CZK
Foto: INCORP images

Miliardu korun na platy v sociálních službách pošlou krajům půl na půl ministerstva práce a sociálních věcí a ministerstvo financí, dohodly se na tom dnes ministryně Jana Maláčová (ČSSD), Alena Schillerová (za ANO) a předsedkyně Asociace krajů Jana Mračková Vildumetzová (ANO). Regiony dostanou dále peníze z evropských fondů, k dispozici je 1,5 miliardy korun na tři roky. Ministerstvo práce na vybrané sociální služby poskytne ještě 447 milionů. Kraje požadovaly na sociální služby dvě miliardy korun.

"Podařilo se nám zajistit 200 milionů na financování sociální práce na obcích, 166 milionů pro ohrožené děti na obcích a 81 milionů pro výpadek v sociálních službách v rámci tzv. nadregionálních sociálních služeb, jedná se zejména o pomoc lidem s autismem a roztroušenou sklerózou," uvedla Maláčová před tím, než spolu se Schillerovou budou o dohodě informovat Sněmovnu.

Mračková Vildumetzová dohodu uvítala. Doufá, že miliarda na platy bude v co nejkratší době administrativně vyřízena. "Jsem ráda, že ministryně práce a sociálních věcí přislíbila, že krajům pomůže z hlediska podání žádostí a hodnocení žádostí," řekla k evropským fondům. V jednotlivých regionech podle ní dotační projekty končí a chybějící peníze bude třeba nahradit.

První peníze by kraje měly dostat počátkem srpna. Návrh na uvolnění financí projedná vláda 17. června, ministerstvo práce pak vypíše dotační programy. "Pokud rozhodneme na vládě 17. června, tak kraje obdrží finanční prostředky na začátku srpna v nejkratší možné lhůtě. Za ministerstvo práce a sociálních věcí, a myslím, že i za ministerstvo financí, maximálně zrychlíme celý proces," uvedla Maláčová.

Témata:  Jana Maláčová Alena Schillerová sociální služby Peníze

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Marian Jurečka

Poslanci schválili důchodovou reformu. Budou důchody férovější pro současnou i budoucí generaci?

Současný důchodový systém je dlouhodobě neudržitelný. Prodlužuje se doba dožití a zvyšuje se podíl seniorů nad 65 let. Lidé častěji studují a nastupují do práce později, než tomu bylo dříve, a rodí se méně dětí, než tomu bylo zvykem u našich rodičů nebo babiček. Chceme-li pro další generace v České republice zajistit důstojné stáří, jsou úpravy důchodového systému reagující na změny ve společnosti nezbytné. Dnes v Poslanecké sněmovně proběhlo třetí, tedy závěrečné, čtení návrhu MPSV. Reforma byla přijata s některými pozměňovacími návrhy.