Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Schillerová navrhla odklad zvýšení daně z nafty až na konec roku

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR
Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Současná snížená sazba spotřební daně z nafty by měla vydržet až do konce letošního roku, jak také předpokládá platný zákon. Navrhla to předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová jako pozměňovací návrh k vládní novele, která chce sazbu daně zvýšit co nejdříve, a to už od letních měsíců.

Svůj návrh vložila bývalá ministryně financí do sněmovního systému. Snížená sazba daně z nafty platí od loňského června do konce letošního roku. Vláda ji chce ale zvýšit o 1,50 koruny na litr. Důvodem je pokles cen nafty a snaha získat víc peněz do státního rozpočtu. Poslanci opozičního hnutí SPD Jan Hrnčíř a Karel Sládeček navrhují zvýšit daň pouze o pět haléřů na litr.

Předložení návrhu na odklad účinnosti avizovala Schillerová už minulý týden na jednání sněmovního rozpočtového výboru, který vládní novelu doporučil schválit. Je to podle ní nepředvídatelný krok. Ve zdůvodnění svého pozměňovacího návrhu uvádí, že vládou navržené zvýšení daně zasahuje nepřiměřeným způsobem do legitimního očekávání těch, na které daň dopadá. Takový zásah by pak podle ní odporoval principu právní jistoty, jehož popření nemůže vláda odůvodnit ani úsporami pro státní rozpočet.

Vláda odhaduje, že za každý měsíc předčasně zvýšené daně získá stát asi 800 milionů korun. Větší část získá státní rozpočet a menší část zamíří do Státního fondu dopravní infrastruktury.

Poslanci SPD Hrnčíř a Sládeček navrhli, aby se sazba daně zvýšila pouze o pět haléřů na litr. Ve zdůvodnění návrhu uvádějí jen to, že účelem jejich návrhu je trvalé snížení spotřební daně z nafty na 8,50 koruny na litr.

Analytici, které oslovila ČTK, už dříve odhadli, že nafta by mohla v důsledku zvýšení sazby daně podražit o 1,80 koruny na litr. "Nicméně i po tomto zvýšení o 1,80 Kč by konečná cena v Česku měla v průměru zůstat nižší než v sousedních zemích, možná s výjimkou Polska,“ soudí odborník společnosti KPMG na nepřímé daně Petr Toman. "Navýšení spotřební daně z nafty se do koncových cen promítne v řádu dnů, maximálně jednotek týdnů, byť někde může být navýšení pozvolnější z důvodu předzásobení. Rozhodující bude datum vyskladnění pohonných hmot z daňových skladů," uvedl.

Novela zákona o spotřebních daních má nabýt účinnosti prvním dnem prvního měsíce po vyhlášení ve sbírce. Momentálně ji projednal rozpočtový výbor a v pátek by se mělo odehrát druhé čtení, kdy budou mít poslanci příležitost načíst své pozměňovací návrhy. Sněmovna by ji mohla schvalovat na konci června. Poté ji dostane k projednání Senát, který na to má 30 dní. Pokud zvýšení sazby schválí i senátoři, dostane zákon k podpisu prezident, který má lhůtu 15 dní.

Témata:  Alena Schillerová daně nafta

Aktuálně se děje

17. července 2024 15:29

12. července 2024 20:18

12. července 2024 12:12

Více než pětina českých řidičů zažila mikrospánek. Únava za volantem vloni způsobila rekordní počet nehod

Počet nehod zaviněných únavou řidiče dramaticky stoupá, s více než 600 incidenty za prvních pět měsíců letošního roku. Experti doporučují využití moderních bezpečnostních technologií v autech, mezi něž patří také palubní kamery britského výrobce Nextbase. Ty umožňují doplnit „smart“ funkce nových aut i do vozů staršího data výroby.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy