Konsolidační balíček je horší než ten, který vláda představila v květnu, řekla Schillerová

Sněmovně předkládaný konsolidační balíček je daleko horším materiálem, než který vláda představila v květnu, obsahuje celou řadu nelogičností. Na dnešní tiskové konferenci před jednáním dolní komory Parlamentu to řekla předsedkyně opozičního klubu ANO Alena Schillerová.

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Vládní konsolidační balíček mají poslanci v úvodním kole projednat na dnešní mimořádné schůzi svolané z koaličního podnětu. Opozice předem ohlásila dlouhé jednání, nejsou vyloučeny ani noční diskuse.

Balíček podle Schillerové nebyl dostatečně projednán se zaměstnavateli ani se zástupci zaměstnanců. "Je to daleko horší materiál než to, co představila vláda na tiskové konferenci (v květnu). Jsou tam věci, které vůbec nesouvisí s daňovým balíčkem, například úprava hazardu," poznamenala. Koalice se podle ní nedostatečně věnuje úsporám na výdajové straně státu.

"Náročnost jednání (ve Sněmovně) bude odpovídat tomu, že předkládaný daňový balíček znamená nejvyšší zvýšení daní v novodobé historii země," uvedla Schillerová. Kritizovala to, že ministerstvo financí podle ní nevypořádalo zhruba 230 zásadních připomínek. Nazvala to arogancí moci.

Za současné situace považuje balíček za jedovatý koktejl pro českou ekonomiku. Vláda by se podle Schillerové měla více soustředit na čerpání evropských peněz či řádný výběr daní. "Cílem je přesvědčit poslance, aby balíček odmítli jako celek," řekla. Pokud se to nepodaří, chce hnutí ANO napravit největší chyby a nelogičnosti v materiálu.

Některé části balíčku naopak opoziční subjekt hodlá podpořit - například zvýšení spotřební daně ze závislostí či zvýšení daně z hazardu.

V příštím roce by měla navrhovaná opatření v balíčku podle vlády zlepšit saldo státního rozpočtu o 97,7 miliardy korun. Společně za příští a přespříští rok má jít až o 150,7 miliardy. Předpokládá se, že vládní návrh dozná ve Sněmovně některých změn, jak se na nich dohodne koalice.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky