Mzdy napříč odvětvími v loňském roce stagnovaly. Mírný nárůst o tři až deset procent byl patrný u pozic s vysokou poptávkou, úzkou specializací či urgencí zaměstnavatele. Vyplývá to ze mzdového průzkumu, který dnes zveřejnila personálně-poradenská společnost Hays. Průzkum vznikl analýzou mzdových dat sesbíraných od více než 20.000 registrovaných uchazečů a 6000 pracovních nabídek.
"Pandemie zasáhla jednotlivé sektory různou měrou, mnohé z nich se nevyhnuly propouštění. Přesto společnosti přibíraly do svých řad nové posily, nábory se výrazněji oživily ve druhé polovině roku 2020. Některé oblasti IT nebo sektor farmacie a zdravotnických prostředků zaznamenávaly naopak nárůst, a v průběhu roku poptávaly pro své projekty zkušené odborníky, " popsal situaci na trhu ředitel Hays Sándor Bodnár.
Významně podle něj roste potřeba digitálních dovedností, což ovlivňuje požadavky zaměstnavatelů na pracovním trhu. Digitalizace a automatizace je všudypřítomná a příchod pandemie její rozvoj ještě více urychlil. Bude pokračovat vznik nových pozic, jiné se budou adaptovat, aby dokázaly naplnit nová očekávání a obchodní potřeby firem. To je patrné zejména v oblasti online marketingu a e-commerce, doplnil Bodnár.
Uchazeči řeší i další aspekty nad rámec mzdy, jako je například atraktivita pracovní náplně či možnost růstu, nabídku kurzů a jiných příležitostí pro další vzdělávání nebo flexibilitu a stabilitu firmy. U benefitů se společnosti vydávají buď cestou zúžení jejich nabídky za účelem snížení nákladů, nebo je oživily a přizpůsobily aktuální situaci. Aktuálně se lze tedy častěji setkat s výhodami, jako je hrazené testování na přítomnost onemocnění Covid-19, finanční kompenzace při práci z domova, online psychologické konzultace a podobně, uzavřel.
Související
17. listopadu 2024 18:23
26. října 2024 11:20
16. října 2024 10:54
3. října 2024 20:27
13. srpna 2024 7:21
27. července 2024 20:06