Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lidé mají poslední dny na podání daňového přiznání. Pokuty budou vyšší, než je běžné

Daně, ilustrační fotografie
Daně, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Komentář Lukáše Kovandy: Nejpozději v pondělí 3. května musí lidé v ČR odevzdat své daňová přiznání. Termín je kvůli pandemické situaci o měsíc posunut, nejde ovšem hned o několikaměsíční odsunutí jako loni. Pozor tedy na to.

Kdo podává daňové přiznání nikoli v papírové podobě, ale elektronicky, ten má čas o měsíc déle – termín pro odevzdání mu vyprší až 1. června. 

Při nedodržení těchto termínů ovšem opozdilec zaplatí vyšší pokutu, než je běžné. Pokuta se mu totiž napočítá nikoli jen za dny, které uplynou o uvedených termínů, ale za celé období, které uplyne od původního termínu odevzdání. Tím byl letošní 1. duben. Takže třeba opozdilec, jenž odevzdá papírové přiznání v polovině května, zaplatí pokutu nikoli jen za necelé dva týdny, ale za celé období měsíce a půl.  

Nejde o malé částky. Takže například živnostník, resp. OSVČ, který má na dani zaplatit 100 tisíc korun, musí počítat s pokutou 2150 korun, pokud by své papírové přiznání odevzdal v pátek 14. května, tedy 11 dní po termínu. Pokud by přiznání odevzdal ještě o týden později, 21. května, pokuta už by činila 2500 korun. Pokuta stoupá s výší daně, tudíž třeba při dani 150 tisíc korun už pokuta při odevzdání papírového přiznání ke dni 21. května představuje dokonce 3750 korun.  

Ještě více času mají ti, jimž přiznání zpracovává daňový poradce. V takovém případě je totiž termín odevzdání jako obvykle až začátkem července. Letos je tato podoba podání přiznání schůdnějším řešením zpoždění z toho důvodu, že není třeba finančnímu úřadu nahlašovat předem, že poplatník služeb poradce využije.  

Témata:  daně

Související

Aktuálně se děje

4. prosince 2024 9:54

28. listopadu 2024 13:10

Adventní shon: Když spěch a nedbalost přinášejí neštěstí

Adventní období má být časem klidu, radosti a očekávání Vánoc. Ve skutečnosti se však často mění v hektický maraton, kdy nás pohltí nákupní horečka a přeplněné obchody. Předvánoční nákupy doprovází nejen stres a spěch, ale také rostoucí riziko dopravních nehod. Zácpy na příjezdových komunikacích, přetížená parkoviště, brzké stmívání a často nepříznivé počasí jsou jen některé z faktorů, které činí předvánoční provoz obzvláště náročným.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Mzdy překvapily: Růst předčil očekávání i prognózy ČNB

Růst mezd ve třetím letošním čtvrtletí překvapil. Je vyšší, než se čekalo. Zaměstnanci zjevně úspěšně firmy tlačí k tomu, aby přidávaly a rychleji tak kompenzovaly pokles reálných příjmů, který byl v letech 2019 až 2024 v Česku prakticky nejvýraznější ze všech zemí OECD. V zásadě přitom platí, že čím větší firma, tím výrazněji přidává. Rychlejší přidávání může souviset také s konsolidačním balíčkem, jenž vstoupil v platnost letos. Balíček omezuje některé zaměstnanecké benefity, takže zaměstnanci jsou motivovanější žádat o kompenzaci za výpadek benefitů právě v podobě navýšení mezd.