Senátoři minulý týden změnili život mnoha lidem bez práce, kteří se nechávali zaměstnávat na DPP. Byla schválena novela zákona o zaměstnanosti, která zásadním způsobem mění pravidla přivýdělku pro lidi evidované na úřadu práce. Ten eliminuje přivýdělek na dohodu o provedení práce (DPP), jenž skončí a nezaměstnaní si vydělají míň.
Právě možnost přivýdělku na dohodu o provedení práce ale teď mají nezaměstnaní ztratit, informuje server Penize.cz. Ministerstvu práce a sociálních věcí vadí, že práce na DPP nezakládá účast na sociálním pojištění, tedy že se z práce na DPP sociální pojištění neodvádí, pokud je měsíční příjem nižší než deset tisíc korun.
Dohodou o provedení práce je přitom podle odhadu ministerstva ošetřeno 95 procent nekolidujících zaměstnání. Pro zaměstnavatele je totiž takový pracovník výhodnější – nemusí za něj odvádět sociální pojištění a navíc ani zdravotní pojištění, které za lidi na pracáku platí stát.
Ministerstvu také vadí nelegální práce, kterou má podle důvodové zprávy k zákonu přivýdělek na DPP rozšiřovat. „Výkon neregulovaného nekolidujícího zaměstnání vytváří podmínky pro výkon nelegální práce – část mzdy, která je nad rámec pravidel nekolidujícího zaměstnání může být zaměstnanci vyplácena „na ruku“ a plně tak nahrazovat standardní pracovní činnost, respektive pracovní poměr,“ píše se v materiálu.
Další důvod, proč chce ministerstvo práci na DPP omezit je, že ačkoli je smyslem nekolidujícího zaměstnání krátkodobý přivýdělek, řada nezaměstnaných si takto přivydělává i několik let. Problém ministerstvo vidí také v tom, že člověk, který delší dobu neodvádí sociálního pojištění, může v budoucnu narazit na problém s přiznáním důchodu. Tato novela vstoupí v platnost nejspíš během léta. Záleží, kdy zákon podepíše prezident.
Témata: nezaměstnanost, Úřad práce, Senát ČR, lidé
Související
8. listopadu 2024 9:41
9. září 2024 10:03
8. září 2023 16:22
31. srpna 2023 10:53
8. srpna 2023 11:10
1. srpna 2023 11:50