Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Daň z nabytí nemovitosti: Od listopadu ji bude hradit kupující

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Od prvního listopadu začne platit novela, která upravuje povinnost hradit daň z nemovitých věcí. Nově ji bude hradit kupující. Krom zjednodušení a zpřehlednění pravidel sebou novinka nese také nutnost většího objemu vlastních peněz u hypoték.

Novela se dotkne všech kupních smluv doručených katastrálnímu úřadu počínaje 1. 11. 2016. Komplikace nejspíše nastanou tam, kde je k financování využívána hypotéka. „Ze zákona je hypotéční úvěr určený pouze na nákup samotné nemovitosti a banky nemají možnost nabídnout hypotéku na vyšší částku, než je odhad ceny nemovitosti. Ten přitom odpovídá „pouze“ kupní ceně nemovitosti, a to v lepším případě,“ vysvětluje Daniel Kotula, realitní makléř RE/MAX Center. Ve většině případů tak bude u hypoték nutné daň z nabytí doplatit zvlášť a kupující bude potřebovat více peněz z vlastní kapsy.

Komu se naopak uleví, jsou obce, kraje a dobrovolné svazky obcí. “Ty budou nově od daně z nabytí nemovitých věcí osvobozeny, a to včetně povinnosti podat daňové přiznání. U inženýrských sítí bude předmětem daně pouze úplatné nabytí budov, které jsou součástí této sítě, nikoliv už její další prvky,“ vysvětluje Jana Melicharová, daňová poradkyně společnosti KODAP.

Do nového bez daně

Mění se také možnost uplatnění osvobození od daně při prvním úplatném nabytí nové stavby rodinného domu nebo bytové jednotky. Pojmem „nové“ se budou nyní rozumět pouze dokončené nebo užívané rodinné domy či bytové jednotky, nikoliv již stavby a jednotky rozestavěné. S tím souvisí i počítání pětileté lhůty, po kterou je první úplatný převod osvobozen. „Zatímco dříve se lhůta počítala od data, kdy stavební zákon umožňoval stavbu nebo jednotku užívat, nyní se počátek této lhůty počítá od data jejich dokončení nebo od data začátku jejich užívání, podle toho, co nastane dříve,“ říká Jana Melicharová ze společnosti KODAP. To se dotkne například bytů, které jsou sice nové, ale pět let po jejich dokončení se je nepodařilo prodat. V takovém případě již bude jejich prodej  dani z nabytí nemovitých věcí podléhat.

Výjimka pro spolky či nadace

Nově budou od daně osvobozeny nemovitosti nabyté při přeměnách všech právnických osob jako například spolků či různých nadací. Doposud se úleva týkala pouze obchodních korporací. To ale nebude platit při převodu jmění obchodní společnosti nebo družstva na společníka. „Co se týče základu daně, rozšiřuje se použití směrné hodnoty u pozemků, na nichž není trvalý porost nebo stavba. Nově lze pro tyto pozemky směrnou hodnotu použít, i když na nich budou pouze náletové dřeviny nebo živý plot; připouští se také stavby typu oplocení nebo malé zpevněné plochy do 25 m2,“ dodává Jana Melicharová.

Témata:  daně bydlení

Související

Aktuálně se děje

14:26

26. června 2025 11:13

20. června 2025 11:23

Kolik stojí rozvod? Češi za něj běžně zaplatí desítky tisíc, ale i víc než 100 tisíc korun

V České republice se ročně rozvede zhruba 20 tisíc párů. A i když je rozvod především citlivou osobní záležitostí, pro mnohé znamená i značnou finanční zátěž. O výši nákladů rozhoduje hlavně to, zda se manželé dokážou dohodnout, nebo se vše řeší u soudu. Analytici z Banky.cz připravili detailní přehled toho, co všechno může rozvod stát.

Zdroj: Tomáš Karas

Další zprávy