Ovoce

Ilustrační fotografie

Předpověď počasí na noc a čtvrtek 28. září

Aktuality

Vliv tlakové výše nad severovýchodní a východní Evropou na počasí u nás začne zvolna slábnout a ze západní do střední Evropy postoupí mělká brázda nižšího tlaku vzduchu, informuje ČHMÚ.

Ilustrační fotografie

Ovocnáři: Řetězce vykoupí kilogram jablek za 13 až 14 Kč a prodají ho i za 60 Kč

Ekonomika

Ceny ovoce zásadně ovlivňují obchodní řetězce. Mají vliv i na to, kolik zboží se prodá. Výkupní cena za kilogram jablek je 13 až 14 korun, řetězce nabízí kilogram i za 50 až 60 korun, řekl dnes ČTK na budějovickém agrosalonu Země živitelka předseda Unie ovocnářů jižních a západních Čech Petr Leber. Unie očekává, že letos se na jihu a západě Čech sklidí téměř 8000 tun jablek, meziročně asi o deset procent méně. Za nižší úrodu mohou škody, jež způsobil mráz, a také to, že v Česku ubývá sadů.

meruňky

Mrazy sníží úrodu ovoce, největší propad bude u meruněk a broskví

Ekonomika

Letošní úroda ovoce v sadech profesionálních pěstitelů by mohla být kvůli jarním mrazům nižší asi o desetinu. Zásadní poškození zaznamenali pěstitelé meruněk a broskví, u nichž bude úroda proti běžným letům sotva třetinová. ČTK to dnes řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Přesná čísla k odhadům letošní sklizně by měli mít ovocnáři k dispozici ve druhé polovině června.

Ilustrační fotografie

Aktuality

Noc na pondělí bude opět mrazivá, varují meteorologové sadaře

Teploty v noci na pondělí budou v Česku opět klesat pod bod mrazu. Nízké teploty mohou poškodit zejména ovocné stromy, varuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v dnes vydaném upozornění. Studená byla už noc na dnešek. Nad ránem se teploty pohybovaly nejčastěji mezi minus třemi až plus jedním stupněm, uvedli meteorologové na facebooku.

Ilustrační fotografie

Francie zakáže prodávat ovoce a zeleninu v plastových obalech

Aktuality

Obchody ve Francii od ledna nebudou moci prodávat téměř žádné ovoce a zeleninu v plastových obalech. Dnes to oznámilo francouzské ministerstvo životního prostředí. Opatření je součástí širších vládních snah o omezení plastového odpadu a takzvaných plastů na jedno použití. Místní prodejci ovoce si nicméně stěžují, že úřady zákaz vyhlašují příliš narychlo, napsala agentura Reuters.

Ilustrační fotografie

Proč jsme v létě méně nemocní?

Magazín

Léto si typicky spojujeme s nižším rizikem onemocnění, zejména těch virových, jako jsou rýmy a chřipky. Jak to, že jsme v létě většinou opravdu méně nemocní? Značný vliv může mít zejména větší množství slunečního svitu. Díky němu získáváme vitamín D, který je pro naši imunitu mimořádně důležitý. Jak léto prospívá našemu zdraví, ale i to, že není zcela bez nástrah, prozradí ve svém komentáři celostní lékař Bohumil Ždichynec.

Borůvky

Na Hodonínsku vznikla největší borůvková farma, sklidí 2,5 tuny denně

Aktuality

Kdo si koupí v českých obchodech kanadské borůvky vypěstované v Česku, bude je mít s velkou pravděpodobností z největší české farmy, která loni vznikla mezi Mutěnicemi a Hovorany na Hodonínsku. Firma Farmarket zde obhospodařuje keříčky na 25 hektarech. Prodává nejen ze dvora, ale také v řetězcích či přes stále oblíbenější internetové obchody, řekl ČTK vedoucí farmy Jakub Láčik.

Ilustrační fotografie

Inspektoři si posvítí na farmářské trhy

Aktuality

Inspektoři Státní veterinární správy (SVS) se na farmářských trzích zaměřují na hygienické zásady prodeje. V letošní sezoně provedli zatím zhruba stovku kontrol, nějakou závadu zjistili u devíti procent z nich. S ohledem na nelehkou situaci prodejců omezili dočasně kontrolu plnění administrativních povinností na minimum. SVS o tom informovala dnes při kontrole trhu v Ústí nad Labem.

Ilustrační fotografie

Aktuality

Ceny ovoce a zeleniny letí nahoru

Brokolice, citrony, česnek, kiwi, pomeranče nebo květák v květnu zdražily proti loňsku o desítky procent. Nejvíce si lidé připlatili za brokolici, která zdražila z loňských květnových 26,05 koruny na letošních 41,37 Kč. Rozdíl představuje 83 procent, neboli téměř 15 korun. V dubnu byla brokolice ještě dražší a stála 48,40 Kč. Výrazně levnější naopak byla cibule, jejíž cena klesla v květnu téměř na polovinu loňské, nebo zelí. Vyplývá to z dat, která dnes ČTK poskytl Český statistický úřad.

Ilustrační fotografie

Od pondělí bude povolený prodej na farmářských trzích

Aktuality

Od pondělí 20. dubna bude možný prodej na farmářských trzích. Za dodržování hygienických pravidel bude odpovídat provozovatel, budou se muset dodržovat rozestupy mezi stánky, lidé se nebudou smět shlukovat. Na místě bude muset být dezinfekce. Dnes o tom rozhodla vláda, uvedlo v tiskové zprávě ministerstvo zemědělství.

Ilustrační fotografie

Mrazy zničily meruňky, škody budou 50 až 80 milionů korun

Aktuality

Silné mrazy, které Českou republiku zasáhly tento a minulý týden, zcela zničily letošní úrodu meruněk. Škody se podle předsedy Ovocnářské unie ČR Martina Ludvíka budou pohybovat na úrovni 50 milionů až 80 milionů korun, což je hodnota sklizně meruněk v normálním roce. Z dalších ovocných druhů mrazy poškodily především broskve a třešně. "U nich a dalších ovocných druhů bude možné udělat odhad škod až později," řekl dnes ČTK Ludvík.

Ilustrační fotografie

Mrazy poškodily meruňky, ovlivní i další druhy ovoce

Aktuality

Víkendové mrazy, kdy teplota klesla i pod minus deset stupňů, významně ovlivní sklizeň meruněk. Stromy už byly hodně rozkvetlé. Mrazy budou mít dopad i na ostatní druhy ovoce, nejméně zřejmě na jablka. ČTK to dnes řekli předseda Unie ovocnářů jižních a západních Čech Petr Leber a ředitel firmy Zemcheba z Chelčic na Strakonicku Jaroslav Muška.

Ovocný sad

Magazín

Po nadprůměrně teplé zimě bude v sadech více škůdců, ovocnáři se bojí mrazů

Po letošní zatím nadprůměrně teplé zimě se dá v ovocných sadech očekávat zvýšené rozšíření různých škůdců. Pokud by teplé počasí pokračovalo, mohly by již v březnu začít kvést meruňky. Dříve by mohly začít rašit i jiné ovocné druhy. Snáze by je pak mohly poškodit jarní mrazy. ČTK to řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.

Ilustrační fotografie

Špatná úroda zvedne cenu jablek

Aktuality

Ceny jablek na pultech českých obchodů v listopadu dosáhly téměř 31 korun za kilogram a meziročně se zvýšily o 17 procent z loňských 26 korun. Vyplývá to z dat ČSÚ. Podle ovocnářů se v růstu cen odrazila letošní mírně podprůměrná úroda jablek v Evropě. Loni byly ceny velmi nízké, a to kvůli tehdejší velké nadúrodě. "Současné ceny tak odpovídají úrovni z let s průměrnou sklizní," řekl dnes ČTK předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Jablka jsou ovocem s nejvyšší spotřebou v ČR.

Ilustrační fotografie

Pesticidy v citrusové kůře? Omytí nepomůže!

Magazín

Chemické ošetření pomocí pesticidů má ochránit rostliny a jejich plody před škůdci. Pesticidní látky ovšem škodí lidskému endokrinnímu a reprodukčnímu systému i v malém množství. Spotřebitelská organizace dTest proto otestovala přítomnost více než 240 různých pesticidů, se kterými by bylo možné se v citrusech setkat. Laboratoř odhalila pesticidy ve 12 z 20 testovaných produktů, bohužel i v citrónech z ekologického zemědělství.

Ilustrační fotografie

Potraviny v Česku zdražují. Cibule stojí dvojnásobek než loni

Aktuality

Cibule stojí v obchodech dvojnásobek než loni, o více než polovinu zdražily květák, brambory a zelí. Kromě zeleniny ale spotřebitelé platí více také za vepřové maso, pečivo a těstoviny. Proti loňskému červenci naopak zlevnily máslo, vejce, cukr a ovoce. Vyplývá to z červencových průměrných cen, které zveřejnil Český statistický úřad. Statistici každý měsíc sledují a zveřejňují ceny šesti desítek potravin.

Ilustrační fotografie

Magazín

Běžné jablko obsahuje přes 100 milionů bakterií

Typické jablko obsahuje více než 100 milionů bakterií. Na to přišli vědci z Technické univerzity ve Štýrském Hradci při svém výzkumu, jehož výsledky zveřejnili v časopise Frontiers in Microbiology. Nejvíc bakterií přitom podle nich překvapivě není na slupce, ale v dužině a semenech. Mikroorganismy jsou podle vědců důležité pro zdravou střevní mikroflóru.

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy