Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Noc na pondělí bude opět mrazivá, varují meteorologové sadaře

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Teploty v noci na pondělí budou v Česku opět klesat pod bod mrazu. Nízké teploty mohou poškodit zejména ovocné stromy, varuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v dnes vydaném upozornění. Studená byla už noc na dnešek. Nad ránem se teploty pohybovaly nejčastěji mezi minus třemi až plus jedním stupněm, uvedli meteorologové na facebooku.

Varování před nízkými teplotami platí pro celé Česko od dnešní půlnoci do pondělního dopoledne. "Očekává se mráz, který může poškodit vegetaci, zejména kvetoucí ovocné stromy," varovali meteorologové především zahrádkáře a sadaře.

Rostliny mohou lidé podle meteorologů ochránit v případě nižší vegetace třeba zakrytím světlou netkanou textilií, kterou lze na záhonech ponechat i více dní až do odeznění ranních mrazů. V případě stromů je možno použít rosení v ranních hodinách nebo zakuřování spalováním vlhkého rostlinného odpadu v blízkosti stromů.

Chladná byla ve většině Česka už noc na dnešek. Ranní teploty byly nejčastěji mezi minus třemi až plus jedním stupněm Celsia. Na šumavské Horské Kvildě naměřili meteorologové nad ránem minus devět stupňů, naproti tomu v Praze se ranní teploty držely těsně nad bodem mrazu.

Dnes přes den bude podle předpovědi ČHMÚ převážně polojasno až jasno. Nejvyšší odpolední teploty budou mezi devíti až 13 stupni Celsia. Ve vyšších polohách Beskyd ale mohou vyskytnout i sněhové přeháňky.

Polojasné by mělo být zpočátku i Velikonoční pondělí. Později se ale zatáhne a ojediněle může slabě pršet. Denní maxima budou mezi deseti až 14 stupni, na severovýchodě Česka kolem devíti stupňů Celsia.

Témata:  počasí Ovoce mráz

Aktuálně se děje

17. července 2024 15:29

16. července 2024 10:49

Půjčování lodí a šlapadel: Jak se chovat na vodě

Letní měsíce a stále častější tropické teploty lákají stále více lidí k vodním radovánkám. I pro ty však platí různá pravidla. Věděli jste, že i při projížďce na šlapadle se z vás stává účastník plavebního provozu, který by měl znát jeho základní pravidla a postup v krizových situacích? A víte, na co si dát pozor v půjčovně lodí nebo jiných plavidel?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy