
Důchodci pozor, změna důchodů od dubna. Co bude jinak?
Výplaty důchodů se od dubna 2025 posouvají. Česká správa sociálního zabezpečení nově vyplácí penze dříve – místo obvyklé druhé poloviny měsíce přicházejí peníze seniorům už v jeho první části.
Výplaty důchodů se od dubna 2025 posouvají. Česká správa sociálního zabezpečení nově vyplácí penze dříve – místo obvyklé druhé poloviny měsíce přicházejí peníze seniorům už v jeho první části.
Exministryně financí Alena Schillerová (ANO) poslala vzkaz lidem, kterým se nepozdává chystaná penzijní reforma. Šéfka nejsilnějšího opozičního poslaneckého klubu naznačila, že její hnutí ji hodlá revidovat v případě, že se vrátí do Strakovy akademie.
Podle údajů České správy sociálního zabezpečení bylo v Česku ke konci loňského roku 2 366 799 starobních důchodců. Odborníci se přitom shodují, že stárnutí populace se po roce 2030 ještě zrychlí. Český statistický úřad očekává, že v roce 2050 budou senioři představovat víc než třicet procent české populace, a to bude znamenat obrovské množství starobních důchodů, které stát stěží utáhne. Klíčové tedy bude mít na stáří vlastní našetřené zdroje. Ovšem pár set tisíc korun už dávno nestačí. Podle Martina Nováka, hlavního analytika Broker Consulting, je dobré mít na penzi připraven alespoň milion korun, ideálně více. A především, začít s odkládáním peněz stranou co nejdříve.
ČSSZ využívá služeb České pošty pro zasílání důchodů v hotovosti. Česká pošta je připravena čelit nové výzvě. Od dubna dostane svůj důchod v hotovosti o 10 dnů dříve 210 tisíc důchodců, kteří nyní dostávají důchody v druhé polovině měsíce. Této změně předcházela jednání a společná dohoda mezi ČSSZ a Českou poštou. Nyní je vše připraveno, aby všichni klienti mohli od dubna dostávat svůj důchod během první poloviny měsíce.
Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) snižuje počet termínů pro výplatu důchodů (starobních, invalidních i pozůstalostních). Změna proběhne ve dvou fázích. V dubnu posune ČSSZ termín výplaty klientům, kteří dostávají důchod v druhé polovině měsíce. Svůj důchod tak dostane přesně o 10 dnů dříve přes 1,16 milionu důchodců. V červenci posune ČSSZ termín pro zasílání výplat důchodů do zařízení sociálních služeb (ZSS), a to na 12. den v měsíci. Nikomu nebude důchod snížen. S výplatními partnery ČSSZ (Českou národní bankou a Českou poštou) byla tato změna dojednána. Všichni klienti budou včas informováni.
V České republice mohou někteří občané při odchodu do starobního důchodu zaznamenat zvýšení své životní úrovně, především díky konstrukci systému důchodového zabezpečení. Tento jev je výsledkem solidarity v důchodovém systému a odlišného daňového zatížení důchodů oproti příjmům ze zaměstnání.
Od ledna vstupují v platnost klíčové změny v penzijním systému, které se dotknou pracujících seniorů, zaměstnanců v náročných povoláních i pozůstalých. Cílem těchto úprav je zvýšit spravedlnost systému a posílit jeho dlouhodobou udržitelnost.
Současný důchodový systém je z dlouhodobého hlediska neudržitelný. Prodlužuje se věk dožití, lidé déle studují a nastupují do práce později, než tomu bylo dříve. Rodí se méně dětí, než tomu bylo zvykem u našich rodičů nebo prarodičů. Pokud chceme dalším generacím zajistit důstojné stáří, musíme reagovat na neúprosnou demografii. Nutnost přistoupit ke změnám je neoddiskutovatelná. Proto je dobrou zprávou, že důchodovou reformu dnes podpořili senátoři, a to beze změn.
Senioři kritizují rozhodnutí vlády, které podle nich zhorší jejich už tak obtížnou situaci. Kvůli rostoucím cenám potravin, služeb a energií se už nyní potýkají s finančními problémy. „Sotva máme na léky,“ stěžují si. Místo očekávaného navýšení o 1 770 korun měsíčně se důchody od června zvýší v průměru pouze o 760 korun.
Již dlouhá léta varujeme spotřebitele před šmejdy – nepoctivými prodejci, kteří zneužívají důvěry zákazníků a obcházejí zákon. Spotřebitelům prodávají rozličné produkty s pochybnou kvalitou a přehnaně vysokou cenou způsobem, který znemožňuje následné vrácení zboží. Prodejci v minulosti tlačili spotřebitele do koupě těchto produktů nejčastěji skrze předváděcí akce, někteří však později své působení přesunuli na internet.
Od 1. října dochází k úpravě jedné podmínky pro předčasný odchod do starobního důchodu, jak informovala Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Nové bude třeba získat minimálně 40 let pojistné doby, které zahrnují nejen pracovní činnost, ale i náhradní doby pojištění. Pro srovnání, důchodci odcházející do předčasného důchodu mají v průměru za sebou 45 let důchodového pojištění.
Odchod do důchodu? Jaký bude český důchod za dvacet let? Kolik let by lidé chtěli strávit v penzi a jakou výši důchodu očekávají? Projekt Smlouva pro Česko, pod záštitou mediálního domu Czech News Center, přináší exkluzivní výsledky a předpovědi.
Vláda se rozhodla šetřit na důchodcích tím nejhorším možným způsobem, tvrdí místopředseda Poslanecké sněmovny Aleš Juchelka (ANO) v pořadu K věci na CNN Prima NEWS. Ačkoliv by úspory mohly ulehčit důchodovému systému, skutečný problém spočívá v tom, že senioři končí v dávkovém sociálním systému, kde budou trpět ještě více.
Penzijní reforma, která teprve čeká na projednání v Poslanecké sněmovně, se dočká úpravy ještě před jejím schválením. Koalice se rozhodla změnit plán automatického zvyšování věku odchodu do důchodu. Zatímco původně se měl věk prodlužovat až o dva měsíce ročně, nově by měl růst maximálně o jeden měsíc za rok.
Nerovnost v majetku v Česku je jednou z nejvyšších mezi vyspělými zeměmi, a propast mezi bohatými a chudými se neustále zvětšuje. Roste také počet domácností, které žijí na finanční hranici, což podle údajů společnosti PAQ Research nyní zahrnuje více než čtvrtinu populace. Tvrzení, že Česko je rovnostářskou zemí, se proto stává čím dál méně udržitelným.
Diskuse o důchodové reformě začne v Poslanecké sněmovně příští měsíc. Změny se dotknou milionů lidí a strany budou mít silnou motivaci přizpůsobit své návrhy před nadcházejícími krajskými a senátními volbami.
Kvůli zhoršujícím se veřejným financím a nepříznivému demografickému vývoji se budou muset budoucí generace důchodců více spoléhat na vlastní přípravu na penzi. Zatímco dnes připadají na jednoho důchodce tři a půl ekonomicky aktivních lidí, za 30 let to budou pouze dva. I když jsou dnešní důchodci v poměru k hrubé mzdě na vrcholu svého bohatství, očekávají se změny v důchodovém systému, které tento trend zvrátí.
Od ledna příštího roku dojde v Česku k průměrnému zvýšení starobního důchodu o 355 korun, čímž se průměrná výše důchodu vyšplhá na 21 059 korun. Příjemci starobních, invalidních a pozůstalostních penzí získají navíc 290 korun, a jejich zásluhový díl se zvýší o 0,4 procenta. Stejné procento se projeví i u důchodových příplatků pro odbojáře, vězně komunistického režimu a jejich pozůstalé. Tento návrh nařízení byl nedávno zveřejněn vládou.
Zvyšování odchodového věku do důchodu, zpomalení růstu penzí a další nepopulární kroky státu jasně signalizují, jakým směrem se pro zajištění důstojného stáří vydat. Strom života ukazuje, že nastupující generace dvacátníků se snižuje a proto početně na udržení financování systému nestačí. Paleta řešení pro finanční zajištění na důchod je pestrá, ale vše popořadě.
Každého dnešního padesátníka, ale i mladší populaci by měla zajímat aktuálně schválená důchodová reforma, kterou v Parlamentu schválila Fialova vláda. Reforma, či spíše významné úpravy stávajícího důchodového systému ovlivní v blízké budoucnosti životy nás všech. Opozice hrozí, že vládní návrh v příštím volebním období zruší, neboť zásadně nesouzní s vyšším odchodem do důchodu. Sám předseda hnutí ANO Andrej Babiš tvrdí, že žádná důchodová reforma není potřeba, neb má řešení, jak nalézt zdroje na financování penzijního systému.
Důchody by mohly od příštího roku vzrůst o více než čtyři stovky. Řekl to hlavní ekonom společnosti Sirius Vít Hradil ve vysílání TV Nova.
Premiér Petr Fiala oznámil, že vláda schválila návrh zákona obsahující reformu penzí. Tato reforma má za cíl udržet schodek rozpočtu na úrovni jednoho procenta HDP.
Až na začátku příštího roku se lidem opět zvýší důchody. O výši příští valorizace by mělo být jasno v létě, vyšší penze pak budou senioři pobírat od ledna 2025. Podle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí vedeného Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) by důchody měly vzrůst přinejmenším o dvě procenta.
7. května 2025 14:38
6. května 2025 12:20
5. května 2025 11:19
4. května 2025 10:51
4. května 2025 10:39
3. května 2025 22:05
2. května 2025 9:57
2. května 2025 9:42
30. dubna 2025 12:50
30. dubna 2025 12:21
29. dubna 2025 13:20
29. dubna 2025 10:14
29. dubna 2025 9:34
29. dubna 2025 6:01
28. dubna 2025 12:40
25. dubna 2025 12:50
Ceny pohonných hmot v Česku v uplynulém týdnu opět klesaly, tempo bylo ale ve srovnání s předchozím týdnem nižší. Benzin Natural 95 zlevnil o devět haléřů na průměrných 34,23 Kč/l. Naposledy byl levnější počátkem října 2021, tedy před třemi a půl lety.
Zdroj: Lukáš Kovanda
Cena barelu ropy Brent dnes v přepočtu do korun spadla poprvé od 12. února 2021 pod úroveň 1300 Kč, vyplývá z údajů agentury Bloomberg (viz graf níže). Přitom 12. února 2021 stál litr benzínu v ČR průměrně 28,63 Kč a litr nafty 27,55 Kč, ukazují data CCS. Včera stál benzín 34,08 Kč/l a nafta 32,71 Kč/l.