Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Důchodci v zimě zbytečně vyhazují peníze z okna. Poradíme, jak ušetřit

Energetika, ilustrační fotografie
Energetika, ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Zima se kvapem blíží a jako každý rok s sebou i letos přinese zvýšené náklady na provoz domácnosti. Obecně platí, že čím modernější zařízení a vybavení bytu máme, existuje ale řada seniorů, kteří do rekonstrukce nechtějí vrážet peníze. Ani oni ale nemusí vyhazovat peníze z okna.

Ekologické stavby, podlahové topení nebo plastová okna. To jsou jen některé z moderních vymožeností, které nám mohou ušetřit každý rok i tisíce korun na energiích. Počítá s nimi většinou ten, kdo staví dům od základů, a některé tyto prvky lze přidělat během rekonstrukce bytu či domu.

K takovému kroku se ale neodhodlá každý a zejména starší lidé na rekonstrukci nemají chuť a mnohdy ani peníze. Často tak proto v zimě raději vůbec nepouštějí topení a mnohdy větrají pouze minimálně, aby si do domu nepouštěli zimu.

I ve starším bytě lze přitom hospodařit a topit efektivně. Důležité je myslet na pár základních pravidel. Pokud máte stará okna, pořiďte si alespoň kvalitní těsnění. Jeho cena je výrazně levnější než výměna za plastová ok,a a pomůže udržet teplo v bytě. Nezapomeňte utěsnit i spáry v oknech.

Mnoho lidí se v zimě spoléhá pouze na plastová okna, nedochází jim ale, že enormní množství tepla uniká z bytu jinudy. Skrze vstupní dveře. Zkontrolujte je proto a pokud vám kolem nich teplo uniká, pořiďte si speciální práh s těsněním.

Jednotlivé místnosti v domě nebo v bytě zbytečně nepřetápějte, vyhazujete tak spoustu peněz. Topte opravdu jen tolik, kolik potřebujete a teplotu v jednotlivých místnostech regulujte zvlášť.

V obývacím pokoji by mělo být 20 až 22 °C, v kuchyni může být o dva stupně méně a na chodbách teplotu ještě více snižte. Pro spaní je vhodných 17 °C. Když odcházíte z domova, topení nevypínejte. Stěny vychladnou a opětovné prohřátí pak spotřebuje mnohem více energie.

Nezapomeňte také na pravidelné odvzdušňování radiátorů. Stačí jen povolit ventil, ze kterého by po odvzdušnění měla plynule odtékat voda. V opačném případě radiátory špatně topí. Vzduch v soustavě může zvýšit spotřebu až o čtvrtinu.

Radiátory také nezakrývejte dlouhými závěsy a záclonami. Tvoří totiž bariéru, přes kterou se teplo nedostane do místnosti. Před radiátory nestavějte ani žádný nábytek či bytové doplňky, které pak brání proudění teplého vzduchu do prostoru. Zároveň utírejte prach z radiátorů a nesušte na nich prádlo, snižujete tak jejich účinnost. 

Pokud nechcete, aby vám teplo unikalo ven při větrání, větrejte krátce, ale pořádně. Nenechávejte otevřené okno jen na ventilaci. Zbytečně tak ochlazujete vnitřní stěny, které pak musíte znovu draze vyhřívat. Jednoduše otevřete okno dokořán a udělejte průvan. Intenzivní větrání v zimě by mělo být pět až deset minut dlouhé.

Témata:  důchodci byty energetika

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 14:26

26. června 2025 11:13

20. června 2025 11:23

Kolik stojí rozvod? Češi za něj běžně zaplatí desítky tisíc, ale i víc než 100 tisíc korun

V České republice se ročně rozvede zhruba 20 tisíc párů. A i když je rozvod především citlivou osobní záležitostí, pro mnohé znamená i značnou finanční zátěž. O výši nákladů rozhoduje hlavně to, zda se manželé dokážou dohodnout, nebo se vše řeší u soudu. Analytici z Banky.cz připravili detailní přehled toho, co všechno může rozvod stát.

Zdroj: Tomáš Karas

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Města bez rodin. Nedostupné bydlení mění společnost

Vlastní byt býval cílem každé mladé rodiny. Dnes je realita jiná – ceny nemovitostí a náklady na hypotéky vylučují běžné domácnosti ze hry. Na trhu dominují bezdětné páry s dvěma nadprůměrnými příjmy, zatímco střední třída míří mimo centra měst. Tento posun má zásadní dopad nejen na dostupnost bydlení, ale i na podobu měst a celou společnost.