Důchodci v zimě zbytečně vyhazují peníze z okna. Poradíme, jak ušetřit

Zima se kvapem blíží a jako každý rok s sebou i letos přinese zvýšené náklady na provoz domácnosti. Obecně platí, že čím modernější zařízení a vybavení bytu máme, existuje ale řada seniorů, kteří do rekonstrukce nechtějí vrážet peníze. Ani oni ale nemusí vyhazovat peníze z okna.

Energetika, ilustrační fotografie

Ekologické stavby, podlahové topení nebo plastová okna. To jsou jen některé z moderních vymožeností, které nám mohou ušetřit každý rok i tisíce korun na energiích. Počítá s nimi většinou ten, kdo staví dům od základů, a některé tyto prvky lze přidělat během rekonstrukce bytu či domu.

K takovému kroku se ale neodhodlá každý a zejména starší lidé na rekonstrukci nemají chuť a mnohdy ani peníze. Často tak proto v zimě raději vůbec nepouštějí topení a mnohdy větrají pouze minimálně, aby si do domu nepouštěli zimu.

I ve starším bytě lze přitom hospodařit a topit efektivně. Důležité je myslet na pár základních pravidel. Pokud máte stará okna, pořiďte si alespoň kvalitní těsnění. Jeho cena je výrazně levnější než výměna za plastová ok,a a pomůže udržet teplo v bytě. Nezapomeňte utěsnit i spáry v oknech.

Mnoho lidí se v zimě spoléhá pouze na plastová okna, nedochází jim ale, že enormní množství tepla uniká z bytu jinudy. Skrze vstupní dveře. Zkontrolujte je proto a pokud vám kolem nich teplo uniká, pořiďte si speciální práh s těsněním.

Jednotlivé místnosti v domě nebo v bytě zbytečně nepřetápějte, vyhazujete tak spoustu peněz. Topte opravdu jen tolik, kolik potřebujete a teplotu v jednotlivých místnostech regulujte zvlášť.

V obývacím pokoji by mělo být 20 až 22 °C, v kuchyni může být o dva stupně méně a na chodbách teplotu ještě více snižte. Pro spaní je vhodných 17 °C. Když odcházíte z domova, topení nevypínejte. Stěny vychladnou a opětovné prohřátí pak spotřebuje mnohem více energie.

Nezapomeňte také na pravidelné odvzdušňování radiátorů. Stačí jen povolit ventil, ze kterého by po odvzdušnění měla plynule odtékat voda. V opačném případě radiátory špatně topí. Vzduch v soustavě může zvýšit spotřebu až o čtvrtinu.

Radiátory také nezakrývejte dlouhými závěsy a záclonami. Tvoří totiž bariéru, přes kterou se teplo nedostane do místnosti. Před radiátory nestavějte ani žádný nábytek či bytové doplňky, které pak brání proudění teplého vzduchu do prostoru. Zároveň utírejte prach z radiátorů a nesušte na nich prádlo, snižujete tak jejich účinnost. 

Pokud nechcete, aby vám teplo unikalo ven při větrání, větrejte krátce, ale pořádně. Nenechávejte otevřené okno jen na ventilaci. Zbytečně tak ochlazujete vnitřní stěny, které pak musíte znovu draze vyhřívat. Jednoduše otevřete okno dokořán a udělejte průvan. Intenzivní větrání v zimě by mělo být pět až deset minut dlouhé.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky