Byt jako investice je mnohem jistější než bitcoin. Musíte ale dodržet jedno pravidlo

Křivka vývoje cen nemovitostí v Česku má již delší dobu rostoucí směr a odborníci včetně České národní banky předpovídají jejich růst i pro další výhledová období. Maximálně očekávají zpomalení samotného tempa růstu. Při zvyšujících se cenách začínají někteří lidé pochybovat, zda má smysl do nemovitostí v takové době investovat a poohlížejí se po jiných možnostech investic, například do módních kryptoměn. Jejich obavy jsou ale zbytečné a byty zůstávají jednou z nejjistějších forem investice.

Bitcoin, virtuální měna
reklama

Prvním důvodem je, že v dlouhodobém horizontu ceny nemovitostí rostou, a to platí v jakékoli době. Toto vám potvrdí každý investor nebo bankéř. Zde je základem setrvat u dlouhodobého záměru a nezačít prodávat, jakmile by se objevil náznak poklesu. To dokládá i pohled na křivku vývoje cen nemovitostí po ekonomické krizi, která udeřila v roce 2009 – po propadu v pokrizových letech nastoupil opět rostoucí trend. Kdo tedy nezazmatkoval a neprodával (pokud z ekonomických důvodů vyloženě nemusel), může si dnes mnout ruce. Ceny poté začaly opět růst a tempo růstu se velmi zrychlilo zejména v posledních dvou letech, To je způsobeno také nižším počtem nabízených bytů vlivem průtahů u povolovacích řízení k novým projektům. I proto se očekává, že růst cen realit bude určitě v tomto i dalším roce pokračovat i nadále.

Dalším důvodem pro volbu bytu jako investice je, že ceny nájmů, byť s mírným zpožděním, kopírují prodejní ceny nemovitostí. Pokud tedy rostou ceny nemovitostí, dráže sice nakoupíte, ale utržíte zároveň více na nájmu a výnosnost zůstává zachována. „Navíc je tu další efekt rostoucích cen nemovitostí: Ve spojení se zpřísněnými pravidly pro poskytování hypoték si koupi vlastního bydlení může dovolit stále méně lidí. To bude nahrávat rozvoji nájemního způsobu bydlení. Kdo tedy má prostředky, investice do bytů je jistotou, protože nájemníci tu určitě budou a bude jich spíše čím dál více,“ říká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva dlouhodobého lídra developerské výstavby v ČR EKOSPOLU.

Výnosnost investičního bytu se nejčastěji pohybuje mezi 4 až 8 procenty, přesnou výši ovlivňuje několik faktorů, těmi hlavními jsou lokalita bytu a jeho rozloha. Jak bylo uvedeno výše, jde o investici velice jistou, která přečká různé výchylky trhu nebo ekonomického cyklu. Je pravým opakem například módního bitcoinu, který postihují během krátkých období výkyvy v řádech desítek procent, a to oběma směry. „Bitcoin je neřízená střela. Když se teď zeptáte zkušených bankéřů nebo investorů, nikdo vám není schopen dát odhad, jakým směrem se bude vyvíjet, připouštějí možnost výrazného růstu stejně jako dalšího masivního propadu a ztrát. To se vám u bytu nestane. Tam je dlouhodobou ekonomickou realitou prověřena jeho ziskovost. A v ruce stále za jakékoli situace držíte nemovitost s materiální hodnotou a využitelností. Tu u virtuální měny rozhodně nemáte,“ dodává k tomu Korec.

Současné ceny nemovitostí ani jejich další předpokládaný růst tedy nikterak nebrání tomu, aby i nadále byly velice spolehlivou a výnosnou investicí. Díky vysokým cenám nemovitostí a omezenější dostupnosti hypoték lze naopak očekávat zvyšování zájmu o nájemní bydlení – tedy růst právě toho, na čem je výhodnost a úspěšnost investice do bytu založena.

Aby se koupě investičního bytu opravdu vyplatila, je nicméně nutné dodržet jednoduché Korcovo pravidlo. To říká, že cena menšího bytu do 50 metrů čtverečních nesmí přesáhnout dvacetinásobek ročního nájemného.

Témata: byty | Bitcoin | MoneyMAG.cz

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky