Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kdy máte právo na slevu z nájemného?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Nájemní byt musí být předán nájemci ve stavu způsobilém k bydlení, případně ve stavu, na jakém se nájemce s pronajímatelem dohodli. Pokud tomu tak není, může nájemce za určitých podmínek získat slevu z nájemného. Nárok na slevu může nájemci vzniknout i během trvání nájmu.

Pronajímatel je v prvé řadě povinen předat nájemci byt ve stavu, který si sjednali v nájemní smlouvě. Není-li ve smlouvě stav bytu řešen, má se podle zákona na mysli byt v dobrém stavu a se zajištěním nezbytných služeb. „Byt tedy musí být opatřen uzamykatelnými dveřmi, podlahovou krytinou, nesmí být zdravotně závadný a vybavení v bytě musí být funkční,“ uvádí Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

Když se na stavu předávaného bytu pronajímatel a nájemce nedohodnou, může nájemce trvat na tom, aby mu pronajímatel předal byt způsobilý k bydlení dle zákona. To platí i v případě, že se dohodnou, ale ve smlouvě chybí ujednání o výši a úhradě nákladů na provedení nutných oprav v bytě. Není-li byt ve způsobilém stavu a nájemce se do bytu přesto nastěhuje, má právo na přiměřenou slevu z nájemného, dokud pronajímatel vady bytu neodstraní. „V naší spotřebitelské poradně jsme měli případ, kdy nájemce nemohl užívat jednu z místností v bytě, protože pronajímatel v ní nechal své věci, ačkoli je měl vystěhovat. Nájemci jsme poradili, aby požadoval slevu odpovídající třetině nájemného,“ uvádí Zelený.

Právo na slevu z nájemného však nájemce nemá, pokud znal stav bytu již při uzavření smlouvy, nebo ho neznal, ale pronajímatel jej k prohlídce bytu včas vyzval. „Nájemce by se tedy neměl spoléhat pouze na fotografie a byt by měl před podepsáním nájemní smlouvy osobně navštívit,“ radí Lukáš Zelený. Slevu z nájemného však nájemce nemůže chtít, pokud nepožádal pronajímatele o provedení oprav v bytě bezodkladně po nastěhování.

Slevu z nájemného lze požadovat také z důvodu poškození nebo vady bytu, které se vyskytnou v průběhu trvání nájmu. „Musí se však jednat o podstatnou vadu, třeba pokud v bytě neteče teplá voda, nefunguje elektřina nebo dochází k častým výpadkům služeb,“ podotýká Zelený a dodává: „Aby nájemce získal slevu z nájemného, nesmí vadu způsobit sám.“ Slevu na nájemném nájemce rovněž nedostane, pokud vadu neoznámí bezodkladně poté, co ji zjistí, nebo poté, co ji zjistit při řádné péči měl.

Témata:  dTest bydlení byty

Související

Aktuálně se děje

12. dubna 2025 15:41

11. dubna 2025 10:26

10. dubna 2025 9:17

Trumpův velký omyl: Obchodní válka mu přerostla přes hlavu, dolar padá

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se zásadně přepočítala. Nemá obchodní válku, kterou rozjela, plně pod kontrolou. Alespoň podle vývoje kursu dolaru. Americká měna ji zrazuje, protože Trumpovi lidé čekali posilování dolaru, který ovšem místo toho oslabuje. Třeba česká koruna si vůči němu za dnešek připisuje (v čase 15:35) výrazné takřka procento. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Vysoké ceny nemovitostí a triky inzerentů. Nenechte se oklamat

Přes vzrůstající ceny zájem o koupi nemovitostí neutuchá. Na realitních portálech se však spotřebitelé mohou při výběru budoucího bydlení setkat s řadou pochybných praktik. Zjištění konečné ceny, skutečné výměry či aktuálního stavu je tak mnohdy práce pro detektiva. Jaké inzeráty je snad lepší přehlédnout?