Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Velké rodinné byty se zmenšují, naopak malé byty rostou

Bydlení, ilustrační fotografie
Bydlení, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Velké rodinné byty středního segmentu se v posledních letech zmenšují. Naopak malé byty jsou čím dál tím větší. Vyplývá to ze statistik společnosti Central Group, která loni prodala v Praze 1243 bytů a na trhu se tak podílela 20 procenty.

Za trendem zmenšování velkých bytů jsou rostoucí ceny na trhu. Velké byty developeři obvykle umisťují do horních podlaží domů, kde jsou vyšší ceny. Jsou tak poměrně nákladné a každý metr navíc výrazně zvyšuje cenu a dostupnost takového bytu. „Naopak u menších bytů, kde si to kupující mohou vzhledem k celkově nižší ceně dovolit, se v posledních letech projevuje poptávka po větším prostoru a pohodlí,“ řekla výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková.

Zatímco ještě v roce 2010 byla průměrná velikost bytu 4+kk kolem 108 m2, dnes má byt stejné dispozice a stejné kategorie o devět m2 méně. O něco méně se zmenšují také 3+kk, které preferují menší rodiny. Naopak nejžádanější byty 2+kk byly v roce 2010 v průměru 55metrové a dnes mají o šest m2 více. Mírně roste také velikost bytů 1+kk.

Praha v průměrné velikosti bytu za Evropou nezaostává

Praha přesto v průměrné velikosti bytu za Evropou nezaostává. Větší průměrný byt, než jaký je v Praze, má jen Vídeň. Zatímco v Praze má podle společné analýzy Central Group, Trigemy a Skanska Reality s nadnárodní společností KPMG Česká republika průměrný byt 72 m2. „Ve Vídni je to 75 m2. Ale například v Mnichově je průměrný byt stejně velký, jako v Praze. V Berlíně a v Hamburku je dokonce menší,“ řekl partner KPMG Česká republika odpovědný za sektor nemovitostí Pavel Kliment.

Trend postupného zvětšování malých bytů a zmenšování velkých bytů je ovlivňován především cenovou úrovní na trhu nového bydlení. Dostupnost nových bytů v Praze ale ve srovnání s okolními metropolemi není vůbec ideální. Na průměrný byt musí běžný Pražan vynaložit celý svůj příjem za 11,5 roku. A od letošního roku se zřejmě zhorší také dostupnost hypoték, které byly hnacím motorem prodeje nových bytů v uplynulých letech.

Témata:  bydlení byty

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 14:26

26. června 2025 11:13

20. června 2025 11:23

Kolik stojí rozvod? Češi za něj běžně zaplatí desítky tisíc, ale i víc než 100 tisíc korun

V České republice se ročně rozvede zhruba 20 tisíc párů. A i když je rozvod především citlivou osobní záležitostí, pro mnohé znamená i značnou finanční zátěž. O výši nákladů rozhoduje hlavně to, zda se manželé dokážou dohodnout, nebo se vše řeší u soudu. Analytici z Banky.cz připravili detailní přehled toho, co všechno může rozvod stát.

Zdroj: Tomáš Karas

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Města bez rodin. Nedostupné bydlení mění společnost

Vlastní byt býval cílem každé mladé rodiny. Dnes je realita jiná – ceny nemovitostí a náklady na hypotéky vylučují běžné domácnosti ze hry. Na trhu dominují bezdětné páry s dvěma nadprůměrnými příjmy, zatímco střední třída míří mimo centra měst. Tento posun má zásadní dopad nejen na dostupnost bydlení, ale i na podobu měst a celou společnost.