Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Energetické štítky: Lidé zaplatí tisíce až desetitisíce navíc

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Tohle nepotěší! Majitelé domů totiž budou muset připlatit za energetické průkazy tisíce až desetitisíce korun navíc! Podle Evropské komise totiž současné štítky nestačí, protože neobsahují doporučení, jak lze na energiích ušetřit.

Až dvakrát tolik! Taková by měla být podle odborníku cena energetických průkazů budov. Zdraží kvůli tomu, že na těch současných chybí doporučení, jak na energiích ušetřit. Ministerstvo průmyslu a obchodu tak připravilo novelu vyhlášky, která podobu štítků upraví, píše Týden.

To ale bude stát peníze navíc. Ministerstvo sice nemá vypočteno kolik, ale hovoří, že v průměru průkazy prodraží o 10 procent. Jenže odborníci tvrdí, že to může být až dvakrát tolik, tedy o tisíce u velkých bytových domů dokonce až o desetitisíce.

V současnosti se pořízení energetického průkazu pohybuje u jednopodlažního domu mezi 2,5 až 6 tisíci korunami, u vícepodlažního domu pak mezi 4 až 6,5 tisíci Kč a bytových domů mezi 8 až 12 tisíci korunami. Podle odhadů by tak štítky u větších domů mohly nově vyjít až na 20 tisíc korun!

Průkaz energetické náročnosti budov musí mít nové budovy nebo budovy, které prošly větší rekonstrukcí, také bytové domy a administrativní budovy. Štítek je potřeba nechat udělat také při prodeji budovy nebo ucelené části budovy a při pronájmu budovy. Průkazy platí 10 let ode dne vyhotovení nebo do provedení změny dokončené budovy, pro kterou byl zpracován.

Témata:  energetika bydlení

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

19. června 2025 14:22

Zlato vítězí nad eurem. Centrální banky ho skupují jako nikdy

Zlato v roce 2024 přepsalo historii světových rezerv. Podle zprávy Evropské centrální banky vůbec poprvé předstihlo euro a stalo se – hned po americkém dolaru – druhým nejvýznamnějším rezervním aktivem centrálních bank. Na konci loňského roku představovalo 20 procent jejich oficiálních devizových rezerv, zatímco euro 16 procent. Dolar si drží vedoucí pozici s podílem 46 procent.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Města bez rodin. Nedostupné bydlení mění společnost

Vlastní byt býval cílem každé mladé rodiny. Dnes je realita jiná – ceny nemovitostí a náklady na hypotéky vylučují běžné domácnosti ze hry. Na trhu dominují bezdětné páry s dvěma nadprůměrnými příjmy, zatímco střední třída míří mimo centra měst. Tento posun má zásadní dopad nejen na dostupnost bydlení, ale i na podobu měst a celou společnost.