Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Energetické štítky: Lidé zaplatí tisíce až desetitisíce navíc

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Tohle nepotěší! Majitelé domů totiž budou muset připlatit za energetické průkazy tisíce až desetitisíce korun navíc! Podle Evropské komise totiž současné štítky nestačí, protože neobsahují doporučení, jak lze na energiích ušetřit.

Až dvakrát tolik! Taková by měla být podle odborníku cena energetických průkazů budov. Zdraží kvůli tomu, že na těch současných chybí doporučení, jak na energiích ušetřit. Ministerstvo průmyslu a obchodu tak připravilo novelu vyhlášky, která podobu štítků upraví, píše Týden.

To ale bude stát peníze navíc. Ministerstvo sice nemá vypočteno kolik, ale hovoří, že v průměru průkazy prodraží o 10 procent. Jenže odborníci tvrdí, že to může být až dvakrát tolik, tedy o tisíce u velkých bytových domů dokonce až o desetitisíce.

V současnosti se pořízení energetického průkazu pohybuje u jednopodlažního domu mezi 2,5 až 6 tisíci korunami, u vícepodlažního domu pak mezi 4 až 6,5 tisíci Kč a bytových domů mezi 8 až 12 tisíci korunami. Podle odhadů by tak štítky u větších domů mohly nově vyjít až na 20 tisíc korun!

Průkaz energetické náročnosti budov musí mít nové budovy nebo budovy, které prošly větší rekonstrukcí, také bytové domy a administrativní budovy. Štítek je potřeba nechat udělat také při prodeji budovy nebo ucelené části budovy a při pronájmu budovy. Průkazy platí 10 let ode dne vyhotovení nebo do provedení změny dokončené budovy, pro kterou byl zpracován.

Témata:  energetika bydlení

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:44

Předpověď počasí na noc a úterý 19. listopadu

Přes naše území přejde od západu frontální systém, v noci teplá fronta a večer postupně fronta studená, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Novinky v nájemním právu: Jak se změní pravidla pro vyklizení bytu

Od poloviny roku 2025 má začít platit novela občanského soudního řádu, která přináší přínos pro pronajímatele. Nový institut rozkazu k vyklizení umožní nahradit klasickou žalobu v případech neoprávněného setrvání nájemce po skončení nájmu. Tato změna by měla usnadnit a zrychlit proces vystěhování neplatících či problematických nájemců, říká advokátka Kateřina Obertová z  advokátní kanceláře endors.