Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vlastníci bytů se bojí: Trvalý pobyt přivádí exekutory

Bydlení, ilustrační fotografie
Bydlení, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Změna pravidel o hlášení trvalého pobytu nevyřeší konflikty s exekutory, kteří zabavují majetek cizím lidem.

Podle připravovaného zákona o evidenci obyvatel bude mít každý povinnost ohlásit úřadům místo, kde skutečně přespává, své skutečné bydliště. A jeho změnu musí - pod pokutou 15.000 Kč – ohlásit pokaždé, když se přestěhuje jinam.

Lidé, kteří bydlí v pronajatých bytech, ale narazí na pronajímatele, kteří se budou zápisu jejich trvalého pobytu v pronajatém bytě obávat.

Důvody vysvětluje Pavel Řehulka z poradny JakPronajimatByty.cz:

„Hlavním důvodem, proč pronajímatelé nechtějí potvrdit nájemcům trvalý pobyt v pronajatém bytě, je strach z exekuce."

Pronajímatelé přitom nechtějí skrývat dlužníky. Odmítnutím trvalého pobytu ale chtějí chránit další nájemce, kteří se do bytu nastěhují po odchodu toho původního. Pokud se totiž původní nájemce z bytu na úřadech neodhlásí, exekutoři jej budou hledat a zabavovat majetek právě tam. A nový nájemce, který nemá s dluhy toho předchozího nic společného, se bude muset soudit, aby dostal zabavené věci zpět.

Tento problém přiznává v návrhu zákona i samotné ministerstvo vnitra, které jako problém uvádí „činnost exekutorů, při které následky exekuce dopadnou na osobu jinou než na skutečného dlužníka. Byly zaznamenány případy, kdy se dlužník nezdržuje v místě svého trvalého pobytu, ale exekutor toto místo přesto navštíví a zabaví věci patřící dalším osobám".

Aby se pronajímatelé nestali rukojmím bývalých nájemců, zákon by měl umožnit vlastníkům nemovitosti, aby sami dosáhnuli výmazu trvalého pobytu lidí, kteří v bytě už nebydlí.

„Dnes je to v praxi téměř nemožné," odhaluje zkušenosti pronajímatelů Pavel Řehulka. „Podle zákona totiž musí vlastník nemovitosti prokázat, že dotyčný už byt neužívá. Každý evidenční úřad ale vyžaduje jiné důkazy a mnohdy trvají na písemném potvrzení samotného – nyní nedohledatelného - nájemce, že v bytě už skutečně nebydlí."

Zjednodušení pravidel pro výmaz trvalého pobytu těch, kteří v bytě už nebydlí, by vše vyřešilo.

„Pokud by pronajímatelé bytů věděli, že mohou sami jednoduše zařídit výmaz trvalého pobytu nájemci, který se odstěhoval, ale občanský průkaz si nevyměnil, přestali by se trvalému pobytu tak bránit.

Pokud budou exekutoři ale prohledávat na prvním místě byty, které mají dlužníci zapsané v občanském průkazu, budou se obávat i nadále," uzavírá Řehulka.

Témata:  bydlení exekuce

Související

Aktuálně se děje

3. dubna 2025 11:32

1. dubna 2025 12:29

28. března 2025 10:03

27. března 2025 12:00

Akcie automobilkám padají poté, co Trump oznámil cla na dovoz aut do USA

Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.

Zdroj: Radovan Majer

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Vysoké ceny nemovitostí a triky inzerentů. Nenechte se oklamat

Přes vzrůstající ceny zájem o koupi nemovitostí neutuchá. Na realitních portálech se však spotřebitelé mohou při výběru budoucího bydlení setkat s řadou pochybných praktik. Zjištění konečné ceny, skutečné výměry či aktuálního stavu je tak mnohdy práce pro detektiva. Jaké inzeráty je snad lepší přehlédnout?