Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Boom rodinných domů: Za pět měsíců si stejný domek už nepostavíte

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Výstavba nových domů v České republice posledních několik let prudce stoupá. Jedním z hlavních důvodů je extrémní zdražování bytů ve větších městech. Rostoucí poptávka ale způsobuje nedostatek některých stavebních materiálů, pracovní síly a v neposlední řadě také zvyšuje ceny pozemků.

Právě tyto faktory stavbu rodinných domů prodražují. Na druhou stranu si také většina budoucích majitelů uvědomuje, že již za pět měsíců budou žádat o stavební povolení za výrazně přísnějších podmínek než nyní a snaží se své plány urychlit.Od 1. ledna 2020 začnou platit nová pravidla pro výstavbu rodinných domů. Podle evropské směrnice o energetické náročnosti budov budou rodinné domy muset mít o pětinu nižší spotřebu energie než doposud. To aktuálně výrazně zvyšuje poptávku po domech. Zájem stavitelů dokončit stavbu ještě za stávajících podmínek potvrzují také data Českého statistického úřadu, podle kterých bylo v 1. čtvrtletí letošního roku vydáno ve srovnání se stejnými předešlými obdobími nejvyšší množství stavebních povolení pro bytové a rodinné domy za posledních 7 let. „Vzhledem k současnému enormnímu zájmu očekáváme pro rok 2020 v aktivitě výstavby rodinných domů ochlazení,“ říká Daniel Křížek, obchodní ředitel sítě stavebnin PRO-DOMA, podle kterého společnost pozoruje výrazný nárůst poptávky po materiálech odpovídajících novému standardu nebo standardu pasívních domů, zejména v kategorii zdiva. „To hlavní, co zdraží budoucí domy nejsou běžné stavební materiály, ale technologie jako jsou tepelná čerpadla, rekuperace vzduchu a další, kde lze očekávat nárůst nákladů o 10 až 15 procent,“ vysvětluje Křížek.

Výjimku z přísných pravidel tvoří malé chaty, rekreační objekty, kostely a památkové budovy, příležitostně se novým nařízením mohou vyhnout i některé průmyslové areály. Majitelé již postavených domů také nic řešit nemusí, pokud se v rámci jejich rekonstrukce nebude jednat o zásadní přestavbu.Kromě rostoucí ceny budou mít nová pravidla také vliv na samotné užívání nových domů. “Snižování energetické závislosti rodinných domů je rozhodně chvályhodná činnost, nicméně neměla by být ovlivňována jejich primární funkce jako místa, kde trávíme velkou část života,“ říká Štěpán Toman z architektonické kanceláře Ting. Sám vidí problém například v tom, že v případě dodržení standardů pasivního domu probíhá výměna vzduchu přes rekuperační jednotku, což v důsledku znamená omezenou možnost přímého větrání.

Témata:  domy byty nemovitosti

Související

Aktuálně se děje

15. října 2024 18:09

České školství se mění: Od roku 2025 se zavádí nový obor všeobecné lyceum

Česká vláda oznámila vznik nového středoškolského oboru nazvaného všeobecné lyceum, který bude spuštěn od příštího roku. Tento krok je součástí snahy modernizovat český vzdělávací systém a přizpůsobit ho potřebám společnosti ve 21. století. Novinku v úterý představil premiér Petr Fiala společně s ministrem školství Mikulášem Bekem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Jak nenaletět dodavatelům energií při skončení nájmu nebo prodeji nemovitosti?

Při výpovědi smlouvy z důvodu ztráty vlastnického nebo užívacího práva někteří dodavatelé energií vyzývají odběratele, aby si podali žádost o ukončení smlouvy. V takovém případě však může být odběratel nemile překvapen, když mu smlouva skončí až s měsíčním zpožděním. Jak smlouvu s dodavatelem ukončit a nenaletět?