Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Změny od ledna 2020 čekají nejen nové stavby, ale i rekonstrukce

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Od 1.ledna 2020 budou muset všechny domy, pro které je podána žádost o stavební povolení, splňovat nový energetický standard. Stále však panují nejasnosti o tom, jaký bude mít nová povinnost dopad a jak se bude dotýkat například rekonstrukcí rodinných domů.

Jak napovídají data Českého statistického úřadu, počet stavebních povolení v posledních měsících vzrůstá. Do letošního září bylo v rámci meziročního srovnání vydáno nejvíce stavebních povolení na rodinné a bytové domy od roku 2009. Jedním z faktorů, který je ovlivňuje, jsou také obavy stavebníků z neschopnosti dodržet přísnější energetické požadavky, které vyplývají z nové povinnosti projektovat a stavět domy s téměř nulovou spotřebou energie (NZEB). Snaží se tak získat stavební povolení ještě před začátkem nového roku, kdy NZEB vstoupí v platnost. „Stavebníci si kvůli nedostatku informací bohužel často neuvědomují, že se ve standardu odpovídajícím novým podmínkám již několik let staví drtivá většina rodinných domů,“ vysvětluje Petr Vaněrka, generální ředitel společnosti PRO-DOMA.

Rekonstrukce? Jen některé

Nová povinnost se dotkne také rekonstrukcí, ale pouze takových, u kterých je vyžadováno stavební povolení. „Jde o rozsáhlé rekonstrukce, při kterých se zásadně mění charakter stavby,“ dodává Petr Vaněrka z PRO-DOMA. V případě menší renovace si stavebník často vystačí s ohlášením stavby, které NZEB nepodléhá. Výjimku z NZEB pak tvoří malé chaty a rekreační objekty, kostely či památkově chráněné budovy.Podle odborníků se nová vyhláška v cenách staveb zásadně neprojeví. Spíš než do cen stavebních materiálů se promítne do investic za zateplení nebo technologií jako jsou tepelná čerpadla, fotovoltaické či solární panely. Bude také přibývat domů, které využívají vlastní zdroje energie.Pravidla vychází ze směrnice Evropského parlamentu z roku 2010, která vznikla v rámci dlouhodobé snahy snižovat emise oxidu uhličitého. Standardy si státy mohly upravit podle sebe a Česká republika je nastavila v novele z roku 2013 o hospodaření energií.

Témata:  stavebnictví byty domy bydlení

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Novinky v nájemním právu: Jak se změní pravidla pro vyklizení bytu

Od poloviny roku 2025 má začít platit novela občanského soudního řádu, která přináší přínos pro pronajímatele. Nový institut rozkazu k vyklizení umožní nahradit klasickou žalobu v případech neoprávněného setrvání nájemce po skončení nájmu. Tato změna by měla usnadnit a zrychlit proces vystěhování neplatících či problematických nájemců, říká advokátka Kateřina Obertová z  advokátní kanceláře endors.