Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

3 tipy, na co si dát pozor při koupi nového domu

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Pod slovem „domov“ si mnozí z nás představí útulný domek se zahrádkou a muškáty za okny. Možná jste zatím v procesu hledání, nebo už jste vaši vysněnou nemovitost objevili. Než se však vrhnete do podpisu kupní smlouvy, zjistěte si několik nezbytných informací. S koupí domu se však pojí i určité nástrahy, na které by si budoucí kupec měl dát pozor.

Bydlení v rodinných domech v Česku vede. Statistiky ukazují, že hypotéku na rodinný dům si bere 50 % Čechů, zatímco na byt 40 %. Není divu – dům nabízí více prostoru, soukromí a nezřídka k němu náleží i zahradní pozemek. I v současné situaci, kdy má mnoho lidí obavy z ekonomické situace se Češi nebojí kupovat nemovitosti. Na co si ale při koupi rodinného domu dát pozor?

Územní plán

Zatímco bytové domy se většinou nacházejí v hustě zastavěných oblastech, ve kterých už příliš prostoru na další stavby není, rodinné domy jsou mnohdy situovány na vesnicích, na okrajích měst nebo v méně frekventovaných částech města. Vyplatí se nahlédnout do územních plánů a zjistit, jaké jsou územní plány v této oblasti v budoucnu, tzn. zda vám nedlouho po nastěhování nevyroste za plotem dálnice, výrobní hala nebo jiný rušivý prvek.

Technický stav budovy

Při prohlídce se zaměřte nejen na to, zda se v daném domě cítíte dobře, ale i na technické parametry. Všímejte si určitých vodítek, které vám napoví, v jaké kondici je daná nemovitost. Zjistěte, zda ve stěnách nejsou trhliny. Ty jsou u novostaveb běžnou známkou toho, že budova sedá do země, a jedná se o normální stav. Ovšem u starších staveb jsou signálem, že má budova problémy se statikou.

Ukazatelem zdraví domu je hlavně sklep a půda. Ve sklepě zjistíte, zda dům netrápí vlhkost. Na půdě si zase můžete ověřit, v jakém stavu jsou trámy a střešní tašky.

Právní aspekty koupě domu

„Důležité je zjistit, zda daná nemovitost není právně zatížena, tzn. zda se na ni nevztahují věcná břemena a zástavní práva. Věcná břemena dodavatelů energií nejsou pro kupce závadou, horší situace nastává u věcného břemena dožití třetí osoby. U takové nemovitosti má třetí osoba právo v nemovitosti bydlet až do své smrti. Navíc si na takovou nemovitost nemůžete vzít hypotéku, protože banka bude mít problém vzít ji do zástavy. Informace o věcných břemenech dohledáte v katastru nemovitostí. Před koupí je vhodné s prodávajícím dohodnout odstranění tohoto typu břemen,“ říká hypoteční specialistka Veronika Hegrová z hyponamiru.cz

Při koupi si rovněž ověřte totožnost prodávajícího prostřednictvím výpisu z listu vlastnictví. Pokud na pozemku stojí i vedlejší stavby (například garáže, přístavky, přístřešky, atd.), je třeba prověřit, zda jsou v katastru správně zapsané a zakreslené. Pokud by se jednalo o „černé stavby,“ narazili byste na problém u banky, pro kterou je tento nesoulad neakceptovatelný.

Témata:  nemovitosti domy

Související

Aktuálně se děje

12. června 2025 16:49

29. května 2025 12:20

27. května 2025 13:03

Přechod na nové zaměstnání a daňové povinnosti: Kdy a co řešit

Česko zažívá období nízké nezaměstnanosti. Lidem se tak nabízí možnost zkusit si najít novou, lepší práci. Nástup do nového zaměstnání má však zaměstnance daňové dopady. Kdy vzniká při změně zaměstnání povinnost podat daňové přiznání a kdy nikoliv? Kdy se podepisuje prohlášení k dani a proč se vyplatí registrovat se na úřadu práce i kvůli jednomu měsíci?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Města bez rodin. Nedostupné bydlení mění společnost

Vlastní byt býval cílem každé mladé rodiny. Dnes je realita jiná – ceny nemovitostí a náklady na hypotéky vylučují běžné domácnosti ze hry. Na trhu dominují bezdětné páry s dvěma nadprůměrnými příjmy, zatímco střední třída míří mimo centra měst. Tento posun má zásadní dopad nejen na dostupnost bydlení, ale i na podobu měst a celou společnost.