Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zlom je tady. Čeká nás pokles cen nemovitostí

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Budou ceny nemovitostí v roce 2019 nadále růst, nebo minimálně stagnovat? Bude se cena bytu v Praze nadále dotýkat hvězd? Řadou ekonomů i developerů jsme o tom přesvědčováni. Já si ale na základě zkušeností z terénu myslím opak. Ceny bytů půjdou letos dolů, a to i v Praze, říká Michal Souček, zakladatel realitní kanceláře Qara.

Už od léta 2018 jsme svědkem zmenšování zájmu kupujících o byty v nabídce. V Praze se v roce 2017 klasický byt pro střední třídu prodal za dva nebo tři týdny. V první polovině roku 2018 to již trvalo o týden déle. A ve druhé polovině roku se to ještě zhoršovalo. Tento trend bude podle mého pokračovat i nadále.

A je zjevné, že kde se zmenšuje poptávka, musí na to zareagovat i nabídka. Začíná to staršími byty a chtě nechtě se budou muset postupně přidat i developeři, byť se jim samozřejmě nechce. Ostatně již nyní podle našich údajů klesla reálná prodejní cena starších bytů v Praze v porovnání se situací před rokem o 15-20 procent.

Přispěla k tomu samozřejmě často propíraná opatření ČNB ke zpřísnění hypoték, která snižují koupěschopnost nižší a střední třídy. Na majetnější skupinu poptávajících zase výrazně působí další růst úrokových sazeb, který se dá očekávat i v tomto roce. Čím vyšší budou sazby, tím méně se budou vyplácet investiční byty. Ostatně tento důležitý segment trhu mizí podle našich zkušeností už od léta, čímž dále klesá poptávka.

Navíc je možné, že lidé budou mít kvůli rostoucím sazbám problém po refixaci platit vyšší měsíční splátku hypotéky a nemovitost budou chtít prodat, čímž se na trh uvolní velké množství bytů.

Zlom je tady. Čeká nás pokles cen nemovitostí.

Témata:  nemovitosti bydlení

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

Řada rodin se rozhoduje mezi bydlením v nájmu a pořízením vlastního domova na hypotéku. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody. Z pohledu budování majetku je vždy výhodnější pořízení vlastní nemovitosti na hypotéku. Při rozhodování mezi nájemním bydlením a pořízením vlastní nemovitosti na hypotéku většina lidí srovnává výši tržního nájemného s měsíční splátkou hypotéky. Která z částek je aktuálně vyšší?