Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zlom je tady. Čeká nás pokles cen nemovitostí

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Budou ceny nemovitostí v roce 2019 nadále růst, nebo minimálně stagnovat? Bude se cena bytu v Praze nadále dotýkat hvězd? Řadou ekonomů i developerů jsme o tom přesvědčováni. Já si ale na základě zkušeností z terénu myslím opak. Ceny bytů půjdou letos dolů, a to i v Praze, říká Michal Souček, zakladatel realitní kanceláře Qara.

Už od léta 2018 jsme svědkem zmenšování zájmu kupujících o byty v nabídce. V Praze se v roce 2017 klasický byt pro střední třídu prodal za dva nebo tři týdny. V první polovině roku 2018 to již trvalo o týden déle. A ve druhé polovině roku se to ještě zhoršovalo. Tento trend bude podle mého pokračovat i nadále.

A je zjevné, že kde se zmenšuje poptávka, musí na to zareagovat i nabídka. Začíná to staršími byty a chtě nechtě se budou muset postupně přidat i developeři, byť se jim samozřejmě nechce. Ostatně již nyní podle našich údajů klesla reálná prodejní cena starších bytů v Praze v porovnání se situací před rokem o 15-20 procent.

Přispěla k tomu samozřejmě často propíraná opatření ČNB ke zpřísnění hypoték, která snižují koupěschopnost nižší a střední třídy. Na majetnější skupinu poptávajících zase výrazně působí další růst úrokových sazeb, který se dá očekávat i v tomto roce. Čím vyšší budou sazby, tím méně se budou vyplácet investiční byty. Ostatně tento důležitý segment trhu mizí podle našich zkušeností už od léta, čímž dále klesá poptávka.

Navíc je možné, že lidé budou mít kvůli rostoucím sazbám problém po refixaci platit vyšší měsíční splátku hypotéky a nemovitost budou chtít prodat, čímž se na trh uvolní velké množství bytů.

Zlom je tady. Čeká nás pokles cen nemovitostí.

Témata:  nemovitosti bydlení

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

19. června 2025 14:22

Zlato vítězí nad eurem. Centrální banky ho skupují jako nikdy

Zlato v roce 2024 přepsalo historii světových rezerv. Podle zprávy Evropské centrální banky vůbec poprvé předstihlo euro a stalo se – hned po americkém dolaru – druhým nejvýznamnějším rezervním aktivem centrálních bank. Na konci loňského roku představovalo 20 procent jejich oficiálních devizových rezerv, zatímco euro 16 procent. Dolar si drží vedoucí pozici s podílem 46 procent.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Města bez rodin. Nedostupné bydlení mění společnost

Vlastní byt býval cílem každé mladé rodiny. Dnes je realita jiná – ceny nemovitostí a náklady na hypotéky vylučují běžné domácnosti ze hry. Na trhu dominují bezdětné páry s dvěma nadprůměrnými příjmy, zatímco střední třída míří mimo centra měst. Tento posun má zásadní dopad nejen na dostupnost bydlení, ale i na podobu měst a celou společnost.