Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zlom je tady. Čeká nás pokles cen nemovitostí

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Budou ceny nemovitostí v roce 2019 nadále růst, nebo minimálně stagnovat? Bude se cena bytu v Praze nadále dotýkat hvězd? Řadou ekonomů i developerů jsme o tom přesvědčováni. Já si ale na základě zkušeností z terénu myslím opak. Ceny bytů půjdou letos dolů, a to i v Praze, říká Michal Souček, zakladatel realitní kanceláře Qara.

Už od léta 2018 jsme svědkem zmenšování zájmu kupujících o byty v nabídce. V Praze se v roce 2017 klasický byt pro střední třídu prodal za dva nebo tři týdny. V první polovině roku 2018 to již trvalo o týden déle. A ve druhé polovině roku se to ještě zhoršovalo. Tento trend bude podle mého pokračovat i nadále.

A je zjevné, že kde se zmenšuje poptávka, musí na to zareagovat i nabídka. Začíná to staršími byty a chtě nechtě se budou muset postupně přidat i developeři, byť se jim samozřejmě nechce. Ostatně již nyní podle našich údajů klesla reálná prodejní cena starších bytů v Praze v porovnání se situací před rokem o 15-20 procent.

Přispěla k tomu samozřejmě často propíraná opatření ČNB ke zpřísnění hypoték, která snižují koupěschopnost nižší a střední třídy. Na majetnější skupinu poptávajících zase výrazně působí další růst úrokových sazeb, který se dá očekávat i v tomto roce. Čím vyšší budou sazby, tím méně se budou vyplácet investiční byty. Ostatně tento důležitý segment trhu mizí podle našich zkušeností už od léta, čímž dále klesá poptávka.

Navíc je možné, že lidé budou mít kvůli rostoucím sazbám problém po refixaci platit vyšší měsíční splátku hypotéky a nemovitost budou chtít prodat, čímž se na trh uvolní velké množství bytů.

Zlom je tady. Čeká nás pokles cen nemovitostí.

Témata:  nemovitosti bydlení

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Novinky v nájemním právu: Jak se změní pravidla pro vyklizení bytu

Od poloviny roku 2025 má začít platit novela občanského soudního řádu, která přináší přínos pro pronajímatele. Nový institut rozkazu k vyklizení umožní nahradit klasickou žalobu v případech neoprávněného setrvání nájemce po skončení nájmu. Tato změna by měla usnadnit a zrychlit proces vystěhování neplatících či problematických nájemců, říká advokátka Kateřina Obertová z  advokátní kanceláře endors.