Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Šéf OECD Gurría: Éra bankovního tajemství je u konce

Éra bankovního tajemství je podle šéfa Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Angela Gurríi u konce. Informovala o tom v noci na pátek agentura AFP.

"Éra bankovního tajemství je pryč," uvedl ve čtvrtek podle agentury AFP Gurría ve své zprávě před lídry skupiny nejvyspělejších zemí světa G20 v úvodní den dvoudenního summitu skupiny G20 ve francouzském Cannes. "Nyní už nebude dlouho možné skrýt majetek nebo příjmy, aniž byste riskovali odhalení," řekl dále Gurría v rámci podpory snah o eliminování bankovního tajemství. Tyto snahy byly zahájeny ve větší míře v roce 2009 v důsledku globální finanční krize. Od té doby to podle informací z 20 zemí přineslo zhruba 14 miliard eur dodatečných daňových příjmů. Mezinárodní finanční instituce odhadují, že rozvojové země mohou mít z daňových úniků ztráty ve výši zhruba 200 až 400 miliard dolarů ročně. Společné odhodlání skoncovat s daňovými úniky tak podle Gurii pomohlo k jejich zamezování. To podle zprávy OECD zlepšilo spravedlnost daňového systému, protože většina z dodatečných příjmů byla zajištěna od bohatých občanů snažících se vyhnout placení daní. "V době, kdy řada vlád požaduje od svých občanů, aby přijali vyšší daně a omezení veřejných služeb, je důležité, aby každý platil svůj podíl," upozornil Gurria. Daňové a právní donucovací orgány se potřebují pro zlepšení spolupráce v boji proti nedovolené finanční činnosti spojit účinně, ale potřebují k tomuto úsilí i více zdrojů. Podle OECD se všichni lídři skupiny G20 dohodly na mnohostranné Úmluvě o boji proti daňovým únikům. "Učinili jsme velký krok kupředu směrem ke zlepšení globální spolupráce v daňové oblasti," dodal Gurría.

Témata:  banky

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 19:38

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Kdo investuje v Česku do kryptoměn?

Podle výzkumu globální platformy pro sběr dat statista.com uvedlo v roce 2022 vlastnictví některé digitální měny 13 % Čechů. V roce 2021, kdy nejznámější kryptoměna bitcoin dosahovala jedněch ze svých nejvýznamnějších maxim, činil podíl kryptoměnových investorů dokonce 15 %. Data také ukazují, že majitelé kryptoměn v Česku se zajímají o technologie a mají zájem na řešení inflace nebo nedostupného bydlení.