Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Policie vyšetřuje ERÚ kvůli "zběsilému" získávání licencí solárníků

Získávání licencí na solární elektrárny na konci loňského roku bylo natolik zběsilé, že už ho vyšetřuje policie. Pracovníci Energetického regulačního úřadu (ERÚ) jsou podezřelí, že při povolování solárních elektráren pomáhali podvodníkům, vyloučena není ani korupce, píší pondělní Hospodářské noviny.

Postup některých úředníků vyšetřuje Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality. Jen od 15. prosince do Silvestra povolil ERÚ 328 slunečních elektráren. Stovky žádostí ovšem také zamítal. Důvodem k takovému spěchu byly peníze. Jen zdroje spuštěné do 31. prosince totiž mají nárok na loňskou vysokou výkupní cenu elektřiny, a to na dvacet let, popisují Hospodářské noviny. Policie začala několik podezřelých případů vyšetřovat pro podezření z podvodu. Upozornilo ji na ně samo vedení ERÚ ještě za bývalého šéfa Josefa Fiřta. Ten kvůli pochybení při udělování licencí odvolal šéfa licenčního odboru Luďka Pražáka. V jeho případě však podle zdroje Hospodářských novin nešlo o podezření z korupce, ale o manažerské selhávání. Minimálně jeden úředník však musel z ERÚ úplně odejít, protože udělil licenci elektrárně, která ještě nebyla dostavěna. Pracovníci ERÚ pod podmínkou anonymity mluví o politickém tlaku ve prospěch některých projektů. Mezi elektrárnami schválenými před koncem roku jsou i zdroje skupiny ČEZ, ocelářského magnáta Zdeňka Zemka či bývalých vlastníků mosteckých dolů. Ve snaze odhalit podvodníky začal ERÚ loni fyzicky kontrolovat všechny nově povolované zdroje nad jeden megawatt výkonu. A zaznamenal případy, kdy stavební úřady vydaly kolaudační rozhodnutí na zdroje, které neměly ani nainstalované solární panely. Objevil i revizní zprávy vydané na ještě neexistující elektrárny. Chybovat tak museli i stavební úřady či revizní technici, i zde mohlo jít o korupci, píší Hospodářské noviny.

Témata:  policie fotovoltaici

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 11:12

Ekonom Kovanda: Česko by mohlo zvládnout kýžené měkké přistání, říkají nejnovější čísla k důvěře v ekonomiku

Spotřebitelům v Česku se rychle vrací důvěra v ekonomiku. V dubnu je jejich nálada v tomto směru lepší, než odpovídá dlouhodobému průměru let 2003 až 2023; přitom lepší než dlouhodobě průměrnou náladu mají čeští spotřebitelé poprvé za celé období od podzimu 2021. 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy