Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vnitro poskytne dotace na odměny strážníkům za boj s koronavirem

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Radek Sycha, MoneyMAG.cz

Strážníci, kteří pomáhali bojovat s koronavirovou epidemií, budou moci dostat jednorázovou odměnu nejméně 10.000 korun. Ministerstvo vnitra vypíše dotační program, do kterého se budou moci přihlásit obce s městskou či obecní policii. Ministerstvo poskytne na každého strážníka 5000 korun, pokud mu dá obec ze svého rozpočtu minimálně stejnou částku. Novinářům to dnes řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Pro vyplacení peněz strážníkům se na twitteru vyjádřil i premiér Andrej Babiš (ANO).

Nasazení více než 8000 strážníků během pandemie bylo podle Hamáčka mimořádné. "A to jejich nasazení bylo stejně důležité jako nasazení zdravotníků, hasičů a policistů. Myslím, že se všichni shodneme, že i oni si za svoji práci zaslouží odměnu," dodal ministr. Dvacetitisícovou odměnu pro příslušníky policie, hasičského sboru a vojska schválila vláda v červenci.

Ministerstvo vyčlení na program ze svého rozpočtu až 42,5 milionu korun. Obce se do něj budou moci hlásit ode dneška do konce září. Cestu dotačního titulu zvolilo vnitro podle Hamáčka proto, že jako zaměstnancům obcí jim částky přímo vyplatit nemůže. O programu jednal ministr s předsedou Svazu měst a obcí Františkem Luklem.

"Strážníci sice jsou zaměstnanci obcí, ale myslím si, že by měli i oni dostat odměny od státu, tak jako je dostali zaměstnanci Policie ČR, celní správy a další. Proberu to s ministryní financí, jak bychom mohli tuhle nespravedlnost vyřešit." uvedl ve středu na twitteru Babiš. Napsal, že strážníci městských a obecních policií od března minulého roku intenzivně zajišťovali úkoly státu, obdobně jako policisté.

Na odměny hasičů, policistů a vojáků, kteří pomáhali v boji s covidem-19, se vláda rozhodla vydat více než 1,4 miliardy korun. Odměny se týkají 26.761 policistů, 7100 hasičů a 11.853 vojáků.

Témata:  policie Koronavirus COVID-19

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Marian Jurečka

Poslanci schválili důchodovou reformu. Budou důchody férovější pro současnou i budoucí generaci?

Současný důchodový systém je dlouhodobě neudržitelný. Prodlužuje se doba dožití a zvyšuje se podíl seniorů nad 65 let. Lidé častěji studují a nastupují do práce později, než tomu bylo dříve, a rodí se méně dětí, než tomu bylo zvykem u našich rodičů nebo babiček. Chceme-li pro další generace v České republice zajistit důstojné stáří, jsou úpravy důchodového systému reagující na změny ve společnosti nezbytné. Dnes v Poslanecké sněmovně proběhlo třetí, tedy závěrečné, čtení návrhu MPSV. Reforma byla přijata s některými pozměňovacími návrhy.