Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Srovnání poplatků za běžné účty v bankách. Průměr je 175 korun

Srovnání poplatků za běžné účty v bankách. Průměr je 175 korun

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Za užívání bankovních služeb zaplatil letos v srpnu průměrný klient bankovních ústavů v České republice 175,5 koruny, což představuje mírné zvýšení proti předchozímu měsíci o jednu korunu. V pondělí o tom informoval server bankovnipoplatky.com.

"Klientský index letos v srpnu zaznamenal mírné zvýšení své hodnoty na 175,5 koruny. Jeho hodnota tak vzrostla o jednu korunu proti předcházejícímu měsíci," uvedl Ivan Soukal z internetového portálu bankovnipoplatky.com. Nejméně letos Češi za bankovní poplatky zaplatili v lednu, kdy u finančních institucí zaplatili v průměru 174 korun.

Podle informací serveru bankovnipoplatky.com se zde potvrdil trend z minulého roku, kdy hodnota Klientského indexu v červenci 2011 také klesla a v srpnu 2011 se zvýšila o dvě koruny. Vzhledem k rostoucímu tlaku klientů na banky, byly finanční domy nuceny vycházet vstříc přáním a potřebám trhu a svých klientů a snížily některé své poplatky, hlavně ty, které jsou nejvíce vidět – konkrétně výběry z bankomatů.

Dalším důvodem snižování Klientského indexu jsou podle analýzy poplatkové změny u nováčků na bankovním trhu v ČR. Další nově vzniklé banky jsou tak jednou z příčin zpomalení růstu bankovních poplatků.

První místo opět obhájila mBank s mKontem. U tohoto účtu se průměrné měsíční náklady na jeho vedení ustálily na sedmi korunách. U druhé pozice, Fio banky s Fio běžným účtem, náklady stagnovaly na 29 korunách. Třetí příčku v červenci obsadila Equa bank se svým účtem Equa bank běžný aktivní klient (35 korun).

Tyto výpočty kromě výše poplatků a provizí na jednotlivých účtech v sobě zahrnují výraznou složku spojenou s chováním klienta. To je pravděpodobně jeden z hlavních důvodů výborného výsledku mBank, kdy je tato banka vyhledávána klienty, kteří nepoptávají celou paletu služeb, ale jde jim pouze o základní elektronický banking. "Jinými slovy, i přes výborný výsledek, nelze její první místo brát automaticky jako plošné doporučení pro přechod všech klientů na mKonto," upozornil Soukal.

Server bankovnipoplatky.com zveřejňuje statistiky bankovních poplatků u jednotlivých finančních ústavů každý měsíc. Internetový portál si klade za cíl všeobecné zvyšování "bankovní" vzdělanosti, snižování bankovních poplatků a kultivaci vztahu banka - klient a klient - banka.

Průměrné náklady klientů na jednotlivých účtech za srpen 2012

Účet Průměrné náklady (v korunách) mBank mKonto 7,00
Fio Běžný účet 29,00 Equa bank běžný aktivní klient 35,00 Air Bank Malý tarif
52,00 Raiffeisenbank eKonto Premium (min.obrat 25tis. Kč) 131,00 Equa bank běžný 136,00
PS Osobní účet ERA 137,00 KB Můj účet s odměnou (min. obrat 15tis. Kč) 139,00 Air Bank Velký tarif
150,00

Zdroj: bankovnipoplatky.cz

Témata:  banky

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:44

Předpověď počasí na noc a úterý 19. listopadu

Přes naše území přejde od západu frontální systém, v noci teplá fronta a večer postupně fronta studená, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Elon Musk

Komentář

Elon Musk se včera stal nejbohatším člověkem celých dějin. Bohatne 3,4 miliardy Kč za hodinu. České důchody by pokryl na 12 let!

Jmění Elona Muska se včera po zavření burz vyhouplo na 347,8 miliardy dolarů (8,5 bilionu Kč). Takovým jměním ještě nikdy v historii žádná osoba neoplývala, alespoň tedy v nominálním dolarovém vyjádření. Musk překonal i sám sebe z doby před třemi roky, kdy, v listopadu 2021, měl jmění až 340,4 miliardy dolarů. Reálně – v očištění o inflaci – tedy na rekordu není. Protože 340,4 miliardy odpovídá v nynějších cenách 386,6 miliardy.