Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čtyři poradenské společnosti dostaly pokutu 1,8 milionu za kartel

ÚOHS
ÚOHS
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Čtyři firmy, které se věnují poradenství v oblasti dotací, dostaly od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokutu v celkové výši 1,833.000 korun. Důvodem je kartelová dohoda, kterou podle úřadu společnosti uzavřely při výběrovém řízení vyhlášeném městem Prostějov. Úřad dnes o udělení pokuty informoval v tiskové zprávě.

Pokuty dostaly společnosti RPSC ideas, Renards, Eunice Consulting a Erste Grantika Advisory za to, že v roce 2010 koordinovaly svou účast a nabídky do výběrového řízení, které vyhlásilo město Přerov.

Předmětem zakázky bylo poradenství a příprava žádosti o dotace z Integrovaného operačního programu. Podle dohody mezi firmami měla zakázku získat RPSV ideas, Eunice Consulting sice nabídku nepodala, ale podle dohody měla působit jako subdodavatel.

"Účastníci řízení jednali ve vzájemné shodě, čímž ovlivnili výsledek uvedeného zadávacího řízení a narušili hospodářskou soutěž na trhu dotačního poradenství v České republice. Dopustili se tak porušení zákona o ochraně hospodářské soutěže," uvedl předseda úřadu Petr Rafaj.

Nejvyšší pokutu, 880.000 korun, dostala společnost Renards, pokutu 859.000 korun uložil úřad Erste Grantika Advisory. Eunice Consulting má zaplatit 94.000 a RPSC ideas 50.000 korun.

Rozhodnutí prvního stupně zatím není pravomocné a pokutované společnosti proti němu mohou podat rozklad k předsedovi úřadu.

Témata:  firmy kartel ÚOHS pokuty

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

23. dubna 2024 10:49

Tesco rozšiřuje studentskou slevu na průkaz ISIC i na víkendy

Od října minulého roku funguje ve všech obchodech Tesco v Česku desetiprocentní sleva pro studenty starší osmnácti let na studentský průkaz ISIC od pondělí do pátku. To se nyní na základě názorů studentů mění. Od pondělka 22. dubna mohou se slevou nakoupit i o víkendech.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Kdo investuje v Česku do kryptoměn?

Podle výzkumu globální platformy pro sběr dat statista.com uvedlo v roce 2022 vlastnictví některé digitální měny 13 % Čechů. V roce 2021, kdy nejznámější kryptoměna bitcoin dosahovala jedněch ze svých nejvýznamnějších maxim, činil podíl kryptoměnových investorů dokonce 15 %. Data také ukazují, že majitelé kryptoměn v Česku se zajímají o technologie a mají zájem na řešení inflace nebo nedostupného bydlení.