Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Má smysl investovat po padesátce nebo jen čekat na důchod?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Investování do vlastní budoucnosti – záležitost pro všechny, nebo jen pro mladé? Proč byste měli investovat ve věku, kdy se jiní už jen snaží „doklepat to do důchodu“? S nadsázkou se říká, že v životě jsou tři nejlepší momenty, kdy začít investovat. První z nich byl před dvěma lety, druhý nastal včera a třetí nejlepší okamžik je dnes…

Doba důchodu se prodlužuje

Na celou problematiku je třeba pohlížet z širší perspektivy. Starobní důchodové zajištění bylo nastaveno v Československu poprvé v roce 1924. Věk odchodu do důchodu byl tehdy stanoven na 65 let, i když průměrná délka života byla kratší. V roce 1948 bylo možné odejít do důchodu v 60 letech, pokud dotyčný alespoň 20 let platil sociální pojištění. Většina lidí pracovala fyzicky, a to buď na poli, nebo v továrnách. Zdravotnictví či kvalita výživy samozřejmě nedosahovaly dnešní úrovně. Život strávený v důchodu, tedy na zaslouženém odpočinku, se tak smrskl v lepším případě na několik let.

V současné době, kdy se odchází do důchodu v 65 letech (ročníky narozené po roce 1971), nás čeká v důchodu 20 i více let, vzhledem k neustále se prodlužujícímu věku. Průměrný důchod je nyní 11 748 korun. Že by se reálná hodnota důchodů zvyšovala, asi nikdo z nás příliš nečeká. Dokonce se objevují i hlasy, že se důchody budou muset snižovat, případně že se musí zvýšit už tak vysoké daně, nebo se znovu posune věk odchodu do důchodu.

„Je tedy velmi pravděpodobné, že i když vám je 50+ a nejraději byste to už pouze nějak doklepali, nebudete to mít jednoduché. A pokud se vám to přeci jen „podaří“, čeká na vás s velkou jistotou menší reálná částka než současných 11 748 korun měsíčně,“ míní Vít Endler, autor webu o finanční nezávislosti Financnisamuraj.cz.

Vyšší věk investora má i své výhody

Získání finanční nezávislosti trvá v průměru sedm až deset let. Pokud je vám více než padesát let, máte pravděpodobně několik podstatných výhod oproti lidem, kteří teprve startují svou kariéru a přemýšlejí o tom, že by měli začít investovat a dosáhnout finanční nezávislosti.

Vaše aktivní příjmy jsou díky dosavadní kariéře a zkušenostem na nejvyšší úrovni. Máte zajištěné bydlení a vaše děti jsou již dospělé a starají se sami o sebe. Máte vybudovanou síť kontaktů. Máte našetřenou finanční rezervu. Na život již koukáte s nadhledem a díky získaným zkušenostem se ve většině případů budete rozhodovat správně.

Díky výše uvedeným bodům se můžete pustit do investování a vydat se na cestu k získání finanční nezávislosti. Postup vedoucí k jejímu dosažení je stejný jako v případě, kdy vám je dvacet nebo třicet let.

Proč se vyplatí investovat i po padesátce?

Investováním do nemovitostí si zabezpečíte několik věcí najednou. Budete investovat do aktiva, které se zhodnocuje v čase. „Nemovitosti se dlouhodobě zhodnocují tempem 2–3 % ročně, takovýmto zhodnocením aktiva pokryjete minimálně inflaci. Z příjmu z pronájmu budete splácet úvěr a ještě vám zůstane částka, kterou můžete použít pro své potřeby, nebo ji znovu investovat. Po splacení úvěru (v důchodu) budete mít hodnotu uloženou v nemovitosti a k tomu celou částku z nájemného (musíte z ní odečíst náklady na správu nemovitosti). Hodnotu nemovitosti můžete odepisovat z daňového základu, čímž si do dosažení důchodového věku můžete snižovat daňové zatížení,“ vysvětluje Vít Endler. Budete mít aktivní náplň podzimu svého života a nebudete se muset bát toho, že v důchodu „nebudete mít co dělat“. Zůstanete tak nadále aktivní a velmi pravděpodobně si tím prodloužíte svůj život.

Investování se vyplatí i v případě, pokud je vám 50+. Zajistíte se tak na období strávené v důchodu. I když to nebude „early retirement“ – předčasný odchod na penzi s jistotou pasivního příjmu, je pro vás život v důchodu s dostatkem finančních prostředků dobrou vyhlídkou.

Témata:  investice lidé důchodci finance

Související

Aktuálně se děje

16. září 2024 11:28

12. září 2024 20:53

Státní platy vs. firemní mzdy: 25 miliard na státní sektor a pravicová kritika Pekarové

Jednání o zvyšování platů státních zaměstnanců pokračují s cílem implementace od ledna 2025. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) uvedl, že zvýšení bude cílené na zaměstnance s nízkými a středními příjmy, nikoliv plošné. Odhady však naznačují, že státní rozpočet čeká náklad přes 24 miliard korun. Vyvstávají otázky, zda je navýšení o 8 procent rozumné v kontextu ztrátového státního rozpočtu, zvlášť když vláda usiluje o ambicióznější cíl než soukromý sektor.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy

Hypoindex září 2024: Pesimistické předpovědi se naplňují

Hypoindex září 2024: Pesimistické předpovědi se naplňují

Podle Swiss Life Hypoindexu (SLH) zůstávají úrokové sazby hypoték stále vysoké. Očekávání, že by na konci letošního roku mohly klesnout na přibližně čtyři procenta, se zdá být nereálné. Průměrná sazba hypoték za poslední čtyři měsíce klesla pouze o 0,19 procentního bodu, což naznačuje, že výraznější pokles o 1,38 procentního bodu v následujících měsících je nepravděpodobný. Úrokové sazby kolem pěti procent se tedy na konci roku zdají být nevyhnutelné.