Investování do vlastní budoucnosti – záležitost pro všechny, nebo jen pro mladé? Proč byste měli investovat ve věku, kdy se jiní už jen snaží „doklepat to do důchodu“? S nadsázkou se říká, že v životě jsou tři nejlepší momenty, kdy začít investovat. První z nich byl před dvěma lety, druhý nastal včera a třetí nejlepší okamžik je dnes…
Doba důchodu se prodlužuje
Na celou problematiku je třeba pohlížet z širší perspektivy. Starobní důchodové zajištění bylo nastaveno v Československu poprvé v roce 1924. Věk odchodu do důchodu byl tehdy stanoven na 65 let, i když průměrná délka života byla kratší. V roce 1948 bylo možné odejít do důchodu v 60 letech, pokud dotyčný alespoň 20 let platil sociální pojištění. Většina lidí pracovala fyzicky, a to buď na poli, nebo v továrnách. Zdravotnictví či kvalita výživy samozřejmě nedosahovaly dnešní úrovně. Život strávený v důchodu, tedy na zaslouženém odpočinku, se tak smrskl v lepším případě na několik let.
V současné době, kdy se odchází do důchodu v 65 letech (ročníky narozené po roce 1971), nás čeká v důchodu 20 i více let, vzhledem k neustále se prodlužujícímu věku. Průměrný důchod je nyní 11 748 korun. Že by se reálná hodnota důchodů zvyšovala, asi nikdo z nás příliš nečeká. Dokonce se objevují i hlasy, že se důchody budou muset snižovat, případně že se musí zvýšit už tak vysoké daně, nebo se znovu posune věk odchodu do důchodu.
„Je tedy velmi pravděpodobné, že i když vám je 50+ a nejraději byste to už pouze nějak doklepali, nebudete to mít jednoduché. A pokud se vám to přeci jen „podaří“, čeká na vás s velkou jistotou menší reálná částka než současných 11 748 korun měsíčně,“ míní Vít Endler, autor webu o finanční nezávislosti Financnisamuraj.cz.
Vyšší věk investora má i své výhody
Získání finanční nezávislosti trvá v průměru sedm až deset let. Pokud je vám více než padesát let, máte pravděpodobně několik podstatných výhod oproti lidem, kteří teprve startují svou kariéru a přemýšlejí o tom, že by měli začít investovat a dosáhnout finanční nezávislosti.
Vaše aktivní příjmy jsou díky dosavadní kariéře a zkušenostem na nejvyšší úrovni. Máte zajištěné bydlení a vaše děti jsou již dospělé a starají se sami o sebe. Máte vybudovanou síť kontaktů. Máte našetřenou finanční rezervu. Na život již koukáte s nadhledem a díky získaným zkušenostem se ve většině případů budete rozhodovat správně.Díky výše uvedeným bodům se můžete pustit do investování a vydat se na cestu k získání finanční nezávislosti. Postup vedoucí k jejímu dosažení je stejný jako v případě, kdy vám je dvacet nebo třicet let.
Proč se vyplatí investovat i po padesátce?
Investováním do nemovitostí si zabezpečíte několik věcí najednou. Budete investovat do aktiva, které se zhodnocuje v čase. „Nemovitosti se dlouhodobě zhodnocují tempem 2–3 % ročně, takovýmto zhodnocením aktiva pokryjete minimálně inflaci. Z příjmu z pronájmu budete splácet úvěr a ještě vám zůstane částka, kterou můžete použít pro své potřeby, nebo ji znovu investovat. Po splacení úvěru (v důchodu) budete mít hodnotu uloženou v nemovitosti a k tomu celou částku z nájemného (musíte z ní odečíst náklady na správu nemovitosti). Hodnotu nemovitosti můžete odepisovat z daňového základu, čímž si do dosažení důchodového věku můžete snižovat daňové zatížení,“ vysvětluje Vít Endler. Budete mít aktivní náplň podzimu svého života a nebudete se muset bát toho, že v důchodu „nebudete mít co dělat“. Zůstanete tak nadále aktivní a velmi pravděpodobně si tím prodloužíte svůj život.
Investování se vyplatí i v případě, pokud je vám 50+. Zajistíte se tak na období strávené v důchodu. I když to nebude „early retirement“ – předčasný odchod na penzi s jistotou pasivního příjmu, je pro vás život v důchodu s dostatkem finančních prostředků dobrou vyhlídkou.
Související
19. srpna 2024 11:18
16. srpna 2024 13:49
25. července 2024 11:33
28. dubna 2024 20:00
22. dubna 2024 22:13
27. ledna 2024 12:29