Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stamiliony utrácejí banky za prověřování klientů! Proč?

Stamiliony utrácejí banky za prověřování klientů! Proč?

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Nejisté výhledy české ekonomiky, ale i dopady hospodářské a finanční krize z let 2008 a 2009 způsobují, že banky a nebankovní instituce (například leasingové společnosti) velmi intenzivně prověřují finanční zdraví svých nových, ale i stávajících klientů. V pátek o tom informuje server Týden.cz.

Zatímco v roce 2007 podaly finanční instituce do Bankovního a Nebankovního registru klientských informací 2,1 milionu dotazů, loni už jich podle serveru bylo 15,6 milionu. Stejně rostoucí tendenci má i počet lidí, kteří mají alespoň jeden zápis v některém z těchto registrů. Podle Luďky Raimondové, mluvčí společnosti CCB Czech Credit Bureau, jenž oba registry provozuje, jich na konci loňského roku bylo více než 5,4 milionu, což je zhruba o 300 tisíc osob více než na konci roku 2010. Zvyšuje se i počet smluv v obou registrech vedených úvěrů. "Na konci roku 2011 jsme v Bankovním a Nebankovním registru klientských informací evidovali celkem více než 17 milionů úvěrových kontraktů, v roce 2010 to bylo více než 16,5 milionu kontraktů," uvedla Raimondová pro on-line deník Týden.cz. Podle ní až 70 procent všech dotazů tvoří dotazy bank a leasingových společností na potenciální nové klienty. Ve srovnání s lety 2009 a 2010 tempo růstu počtu dotazů do registrů polevilo. Není to ale tím, že by banky zmírnily svůj zájem o finanční zdraví svých klientů. "Banky a finanční instituce mají pro své kvalifikované rozhodování možnost nejen se dotázat na konkrétního klienta, ale zároveň mají možnost využít i informace, které dostávají na základě aktivního monitoringu stávajícího portfolia klientů," dodává Raimondová. Dotazy na solventnost svých klientů pořádně rozvíří i účty samotných dotazujících se finančních institucí. "Finanční hodnota dotazů členů registrů se pohybuje v desítkách korun," vypočítává Raimondová. Loňských 15,6 milionu dotazů tak přišlo tuzemské banky a leasingové společnosti minimálně na několik set milionů korun.

Témata:  banky

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 19:38

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Kdo investuje v Česku do kryptoměn?

Podle výzkumu globální platformy pro sběr dat statista.com uvedlo v roce 2022 vlastnictví některé digitální měny 13 % Čechů. V roce 2021, kdy nejznámější kryptoměna bitcoin dosahovala jedněch ze svých nejvýznamnějších maxim, činil podíl kryptoměnových investorů dokonce 15 %. Data také ukazují, že majitelé kryptoměn v Česku se zajímají o technologie a mají zájem na řešení inflace nebo nedostupného bydlení.