Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Fiala: Velký městský okruh Brno je důležitý pro celou jižní Moravu

Fiala, Petr (ODS)
Fiala, Petr (ODS)
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Premiér Petr Fiala v sobotu 25. května 2024 navštívil společně s ministrem dopravy Martinem Kupkou, primátorkou města Brna Markétou Vaňkovou a generálním ředitelem ŘSD Radkem Mátlem den otevřených dveří stavby Velkého městského okruhu v Brně – úsek Žabovřeská I. Dobudování celé stavby umožní rychlejší spojení městských částí i jednodušší napojení na dálnice směrem na Prahu, Vídeň, Bratislavu, Ostravu a Svitavy.

Stavba Velkého městského okruhu na Žabovřeské začala na podzim roku 2018. Projekt do budoucna odstraní zúžení mezi dvěma již vybudovanými úseky. Stavba této části vyjde na  2 miliardy Kč.

Podél stávající dvoupruhové silnice je vedena tramvajová trať. Úzký koridor mezi řekou a skalním masivem neumožňuje vést vedle sebe čtyřpruhovou komunikaci velkého městského okruhu společně s tramvajovou tratí. Realizací stavby se zúžení odstraní a tím se zklidní doprava v celé severozápadní části města až po výjezd z Husovického tunelu. Tyto necelé 2 kilometry silnice jsou nesmírně důležitou částí brněnské dopravy. Úsek Žabovřeská I by měl být otevřen na podzim letošního roku 2024.

„Jde o stavbu, kterou dobře znám a sleduji od počátku. Jako obyvatel Brna tudy často jezdím a se všemi Brňany se těším, až stavba bude dokončena. Celý Velký městský okruh není důležitý jen pro Brno, ale pro celou jižní Moravu a pro tranzit dopravy v České republice,“ uvedl na místě premiér.

První etapa se soustředila na úsek mezi Kníničským a Kamenomlýnským mostem. Zde vznikla například obslužná komunikace a lávka přes rušnou silnici, která řeší nebezpečné přecházení mezi Žabovřeskými loukami a zastávkou Bráfova. Ve druhé etapě, se práce přesunuly do úseku mezi Kamenomlýnský most a Hlinky. V této části stavby bylo klíčové prorazit tunel, do kterého se přesune tramvajová trať, aby vznikl prostor pro nezbytné rozšíření silnice. K odstřelu skály bylo využito přes 11 tun trhaviny. Na místě spolupracovali horolezci i potápěči.

Celou stavbu necelých 22 kilometrů Velkého městského okruhu Brno organizuje Ředitelství silnic a dálnic a podílí se na ní i město Brno. Jde o dlouhodobou investiční prioritu státu. V tuto chvíli je již zprovozněno 7,6 km, v realizaci jsou 3 km a v přípravě 11 km.

Právě v sobotu 25. května 2024 pořádalo Ředitelství silnic a dálnic na Velkém městském okruhu na Žabovřeské den otevřených dveří, který byl určen široké veřejnosti. Zájemci si mohli pěšky projít celý cca 1 km dlouhý úsek stavby, která je krátce před uvedením do provozu. 

Témata:  Petr Fiala (ODS) Brno

Aktuálně se děje

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:13

12. června 2024 10:38

Léto je zátěž pro laky karoserií, zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku

Pravidelné mytí karoserie je nejenom vizitkou majitele, ale také důležitým nástrojem péče o automobil. Letní měsíce navíc mohou být pro laky karoserií problém a takzvaně zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku. V tomto období je tedy třeba mýt vůz častěji a operativněji. Jak vybrat správnou automyčku? Každý typ má své výhody a nevýhody. Na co si dát také pozor?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy