Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sněmovní jednání k důchodům a konsolidačnímu balíčku provází kritika opozice

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR
Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Sněmovna se ani po více než dvou hodinách od zahájení dnešního jednání nedostala k hlasování o návrhu programu mimořádné schůze ke zpomalení valorizace penzí a zpřísnění podmínek pro předčasné důchody a k vládnímu konsolidačnímu balíčku. Zatím vystupují opoziční lídři s přednostním právem, jejichž projevy spojuje kritika kroků kabinetu. Sněmovna už na návrh koalice rozhodla, že bude moci jednat i přes noc na středu.

"Řešení, která předkládáte, nezaberou," řekl místopředseda Sněmovny a hnutí ANO Karel Havlíček. Vládě vyčetl například pokles reálných mezd i vývoj ekonomiky a zvyšování daní podle něho nepomůže. Veřejné finance nejsou v pořádku, ale Česko není před bankrotem, míní Havlíček. Nastínil plán hnutí ANO, podle kterého by se sice mělo šetřit, ale bez ohrožení investic a výdajů na vědu a inovace, a současně motivovat podnikatele a zaměstnance k výkonnosti. "Většina lidí pochopila, že vy tu krizi nevyřešíte," vzkázal Havlíček vládě.

Předseda SPD Tomio Okamura mluvil v souvislosti s konsolidačním balíčkem o nejrozsáhlejším plošném zvýšení daní, které zdraží životy lidem a firmám podnikání. Navrhované změny v penzích představují podle Okamury faktické okradení důchodců. Vládu pak vinil předseda SPD z "politiky totálního zničení České republiky" a opět kritizoval její přístup k Ukrajině i migrační politice EU.

Okamura se znovu opřel do předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09), je podle něho arogantní a její výroky jsou urážlivé. Pekarovou Adamovou nabádal k tomu, aby sundala ze Sněmovny ukrajinskou vlajku i vlajku EU. Dvě koaliční poslankyně Martina Ochodnická (TOP 09) a Marie Jílková (KDU-ČSL) pak přišli s evropskou vlajkou přímo před řečniště, kde ji drželi až do konce Okamurova hodinového vystoupení. Předseda SPD se v něm zajímal i o náklady nedávné návštěvy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Česku včetně cestování vládním speciálem. Podotkl, že si z podnikání pamatuje, kolik stojí jeden charterový let. "To já vím přesně přibližně ty částky," řekl.

Další z vystupujících, šéf poslanců SPD Radim Fiala pak žádal "kolegyně, které tady stály s vlajkou Evropské unie", aby neodcházely, protože rovněž on je proti českému členství. Dostal se tím do sporu s předsedající Věrou Kovářovou (STAN), která ho nabádala, aby poslankyně jmenoval a oslovoval je v souladu s jednacím řádem prostřednictvím předsedajícího. Fiala reagoval, že neví, jak se jmenují a na chodbě by patrně nepoznal, že jde o poslankyně. Kovářová ho pak vyzývala, aby své kolegyně nezesměšňoval. "Vaše chování je skutečně nedůstojné této Sněmovny," zdůraznila.

Předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová obvinila ministra financí Zbyňka Stanjuru (ODS) z toho, že nedokáže splnit hlavní úkoly ministerstva financí, kterým je podle ní sestavení státního rozpočtu a výběr daní. Vládě vytkla to, že zrušila elektronickou evidenci tržeb, čímž podle Schillerové zdevastovala konkurenční prostřední mezi restauracemi a částečně i obchody. Poukazovala na to, že roste počet míst, která přijímají pouze hotovost a odmítají platební karty. "Sledujeme objektivní úbytek platebních terminálů od Karlových Varů po Ostravu," prohlásila.

Témata:  konsolidační balíček důchody poslanecká sněmovna

Aktuálně se děje

17. července 2024 15:29

15. července 2024 10:41

Český Green Deal je tu. Fialova vláda ho chce schválit nyní v čase dovolených. Jen pohonné hmoty kvůli němu mají zdražit o 10 Kč/l

V příštím týdnu má Fialova vláda na programu projednání opravdové „bomby“, totiž české verze Green Dealu. Ne náhodou během dovolených. Veřejnost má přes léto na starosti jiné, příjemnější věci. Ostatně balíček EU s názvem „Fit for 55“, klíčová složka celounijního Green Dealu, se před třemi lety schvaloval raději také během prázdnin.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy