Sněmovní jednání k důchodům a konsolidačnímu balíčku provází kritika opozice

Sněmovna se ani po více než dvou hodinách od zahájení dnešního jednání nedostala k hlasování o návrhu programu mimořádné schůze ke zpomalení valorizace penzí a zpřísnění podmínek pro předčasné důchody a k vládnímu konsolidačnímu balíčku. Zatím vystupují opoziční lídři s přednostním právem, jejichž projevy spojuje kritika kroků kabinetu. Sněmovna už na návrh koalice rozhodla, že bude moci jednat i přes noc na středu.

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

"Řešení, která předkládáte, nezaberou," řekl místopředseda Sněmovny a hnutí ANO Karel Havlíček. Vládě vyčetl například pokles reálných mezd i vývoj ekonomiky a zvyšování daní podle něho nepomůže. Veřejné finance nejsou v pořádku, ale Česko není před bankrotem, míní Havlíček. Nastínil plán hnutí ANO, podle kterého by se sice mělo šetřit, ale bez ohrožení investic a výdajů na vědu a inovace, a současně motivovat podnikatele a zaměstnance k výkonnosti. "Většina lidí pochopila, že vy tu krizi nevyřešíte," vzkázal Havlíček vládě.

Předseda SPD Tomio Okamura mluvil v souvislosti s konsolidačním balíčkem o nejrozsáhlejším plošném zvýšení daní, které zdraží životy lidem a firmám podnikání. Navrhované změny v penzích představují podle Okamury faktické okradení důchodců. Vládu pak vinil předseda SPD z "politiky totálního zničení České republiky" a opět kritizoval její přístup k Ukrajině i migrační politice EU.

Okamura se znovu opřel do předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09), je podle něho arogantní a její výroky jsou urážlivé. Pekarovou Adamovou nabádal k tomu, aby sundala ze Sněmovny ukrajinskou vlajku i vlajku EU. Dvě koaliční poslankyně Martina Ochodnická (TOP 09) a Marie Jílková (KDU-ČSL) pak přišli s evropskou vlajkou přímo před řečniště, kde ji drželi až do konce Okamurova hodinového vystoupení. Předseda SPD se v něm zajímal i o náklady nedávné návštěvy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Česku včetně cestování vládním speciálem. Podotkl, že si z podnikání pamatuje, kolik stojí jeden charterový let. "To já vím přesně přibližně ty částky," řekl.

Další z vystupujících, šéf poslanců SPD Radim Fiala pak žádal "kolegyně, které tady stály s vlajkou Evropské unie", aby neodcházely, protože rovněž on je proti českému členství. Dostal se tím do sporu s předsedající Věrou Kovářovou (STAN), která ho nabádala, aby poslankyně jmenoval a oslovoval je v souladu s jednacím řádem prostřednictvím předsedajícího. Fiala reagoval, že neví, jak se jmenují a na chodbě by patrně nepoznal, že jde o poslankyně. Kovářová ho pak vyzývala, aby své kolegyně nezesměšňoval. "Vaše chování je skutečně nedůstojné této Sněmovny," zdůraznila.

Předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová obvinila ministra financí Zbyňka Stanjuru (ODS) z toho, že nedokáže splnit hlavní úkoly ministerstva financí, kterým je podle ní sestavení státního rozpočtu a výběr daní. Vládě vytkla to, že zrušila elektronickou evidenci tržeb, čímž podle Schillerové zdevastovala konkurenční prostřední mezi restauracemi a částečně i obchody. Poukazovala na to, že roste počet míst, která přijímají pouze hotovost a odmítají platební karty. "Sledujeme objektivní úbytek platebních terminálů od Karlových Varů po Ostravu," prohlásila.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky