Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rakousko: Rozšíření EU na východ je skutečným hospodářským úspěchem

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Rakousko považuje rozšíření Evropské unie na východ za skutečný hospodářský úspěch i po dvaceti letech.

Rakousko dokázalo efektivně využít potenciál nových trhů a posílit hospodářskou spolupráci nejen s novými členskými státy EU. Tuto skutečnost zdůraznila Mariana Kühnelová, zástupkyně generálního tajemníka Rakouské hospodářské komory, ve vydaném tiskovém prohlášení dne 30. dubna. Informuje agentura APA.

"Naše země profitovala z rozšíření EU více než téměř kterákoli jiná země v Evropské unii," dodala Kühnelová. Rakouský vývoz do Maďarska, Slovinska, České republiky, Slovenska a Polska se podle údajů WKÖ od roku 2003 ztrojnásobil a země se stala jedním z nejdůležitějších investorů v regionu.

Erste Group, rakouská bankovní skupina, upozornila na výhody vstupu nových členů z bývalého východního bloku do EU. Od roku vstupu do EU zaznamenaly Polsko, Rumunsko a Slovensko významný ekonomický růst, přičemž HDP Polska a Rumunska se od roku 2004 více než zdvojnásobil. Česká republika a Slovinsko dosáhly růstu kolem 40 %, sice nižšího než v případě Polska a Rumunska, avšak obě země měly výhodu lepší výchozí pozice. Tato zjištění prezentovali analytici z Erste Group.

Témata:  EU Rakousko

Aktuálně se děje

30. května 2024 17:27

28. května 2024 12:00

28. května 2024 11:21

Inflace ve střední Evropě opět ožívá. Do konce roku vzroste nad cílové hodnoty centrálních bank

Poslední údaje dokazují, že ve střední Evropě opět dochází k růstu inflace. Po zveřejnění posledních údajů za duben, kdy inflace rostla v Česku, Polsku i Maďarsku, analytici z Allianz Trade očekávají, že inflace poroste po zbytek letošního roku a zvýší se nad cílové hodnoty centrálních bank. Dle prognózy by celková hodnota inflace za rok 2024 měla dosáhnout 3,7 % v Česku, 4,6 % v Polsku a 4,8 % v Maďarsku.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy