Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Počet obětí koronaviru stoupl na 132, nakažených je téměř 6 000

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Nový koronavirus si v pevninské Číně k úterní půlnoci vyžádal životy 132 lidí, dalších 5974 osob se nakazilo. Uvedla to dnes čínská národní zdravotnická komise, která zaznamenala od předešlého dne 1459 nových potvrzených případů. Desítky nemocných evidují také v jiných zemích světa, včetně těch v Evropě.

V Tokiu dnes přistál charterový letoun s více než dvěma stovkami japonských občanů na palubě, které přivezl z města Wu-chan, epicentra nákazy. Jedenáctimilionové město, metropole provincie Chu-pej, je od minulého čtvrtka uzavřené a podle úterního vyjádření japonských úřadů by se z něj chtělo dostat asi 600 občanů Japonska. Vláda se proto pro ně snaží zařídit další lety. Do Číny vyslala 20.000 roušek a další ochranné pomůcky, s jejichž nedostatkem se kvůli přibývajícímu počtu pacientů čínští zdravotníci potýkají.

Podle agentury AP z Wu-chanu dnes časně ráno místního času odstartoval letoun s 240 občany Spojených států. Letadlo si objednala vláda ve Washingtonu pro evakuaci zaměstnanců amerického konzulátu ve Wu-chanu a dalších Američanů. Během mezipřistání pro tankování ve městě Anchorage na Aljašce podstoupí cestující další kontrolu, zda nepřenášejí virus.

Evakuaci svých občanů plánují i další země, australský premiér Scott Morrison dnes oznámil, že jeho země se pokusí pomoci z provincie Chu-pej osamocených a ohroženým lidem. Čeká je však pobyt v karanténě na Vánočním ostrově, tisíce kilometrů vzdáleném od Austrálie.

Čínské úřady Wu-chan a dalších 16 měst v provincii Chu-pej uzavřely ve snaze zabránit šíření viru. Opatření, nejrozsáhlejší svého druhu, se dotkla 50 milionů lidí.

Vědci z australského Ústavu Petera Dohertyho pro infekce a imunitu podle agentury DPA oznámili, že se jim podařilo koronavirus vyšlechtit v laboratorních podmínkách. Nyní mohou ve spolupráci s ostatními odborníky a Světovou zdravotnickou organizací (WHO) hledat lék, který by proti viru fungoval.

Témata:  koronavirus Čína WHO ebola

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy