Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

O práci letos může ve světě přijít čtvrt miliardy lidí

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

O práci letos může přijít čtvrt miliardy lidí. Aby si našli novou nebo alespoň udrželi tu, kterou mají, budou si muset osvojit nové dovednosti, protože se ještě více zrychlí digitalizace ekonomiky. Řekl to prezident americké softwarové společnosti Microsoft Brad Smith.

Microsoft už dříve uvedl, že letos nabídne 25 milionům lidí možnost se přeškolit. S pomocí platformy LinkedIn, kterou Microsoft vlastní, pro ně připraví kurzy, vystaví jim certifikáty a pomůže nalézt nové místo. Smith ale přiznává, že ne všechny práce bude možné zdigitalizovat a zmínil zvláště situaci v rozvojovém světě.

"Žijeme ve světě internetové nerovnosti - pokud s tím něco neuděláme, prohloubíme všechny ostatní nerovnosti, kterých se všichni obáváme. Je to úkol nad rámec jedné společnosti nebo jedné vlády, ale pokud můžeme oslovit 25 milionů lidí, budeme mít pocit, že jsme přispěli svým dílem odpovědnosti," řekl Smith o roli Microsoftu.

Firma, jejíž hodnota loni stoupla o půl bilionu dolarů (zhruba 12 bilionů Kč) a nyní se pohybuje kolem 1,5 bilionu USD, věnuje na tento účel 20 milionů dolarů (zhruba 466 milionů Kč) v podobě grantů neziskovým organizacím. Ty navíc budou moci bezplatně využit jejích služeb.

Tlak na technologické společnosti ze strany vlád roste. S postupující digitalizací se státům nedaří vybírat dost peněz na financování škod v řádech bilionů dolarů, které na světových ekonomikách napáchal koronavirus. A technologické společnosti, silné už před koronavirovou krizí, budou z příštího vývoje těžit ještě víc.

"Myslím, že všichni musíme uznat, že technika nedokáže vyřešit všechno, ale bez nás se skoro nic vyřešit nedá," dodal prezident Microsoftu.

Témata:  lidé práce nezaměstnanost propouštění

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy