očkování

Ilustrační fotografie

Soud potrestal čtyři ženy za falšování covidových certifikátů

Aktuality

Vsetínský okresní soud potrestal čtyři ženy za falšování certifikátů o absolvovaném očkování proti covidu-19. Hlavní organizátorce uložil úhrnný trest odnětí svobody na deset měsíců s podmíněným odkladem na zkušební dobu tří let a peněžitý trest 24.650 korun. Peněžité tresty od 20.000 do 122.500 korun musejí na základě rozhodnutí soudu zaplatit další tři ženy, které v případu figurovaly.

Ilustrační fotografie

Podle expertů může očkování proti chřipce snížit i riziko demence či mrtvice

Magazín

Očkování proti chřipce a pneumokokům by mohlo prodloužit život ve zdraví ve stáří. Výzkumy z posledních 15 let ukázaly, že se u očkovaných snížilo riziko Alzheimerovy choroby, mozkové mrtvice či infarktů. Novinářům to dnes v Praze řekli šéfka Mezinárodní federace pro stárnutí (IFA) Jane Barrattová a šéf Asociace poskytovatelů sociálních služeb (APSS) Jiří Horecký, který nyní předsedá světové asociaci pro stárnutí Global Ageing Network (GAN). Podle Horeckého má v Česku očkování asi 27 procent lidí nad 65 let, proočkovanost je tak pod průměrem zemí EU. Očkování má od září podpořit informační kampaň.

Ilustrační fotografie

Propuštění z armády kvůli očkování bylo podle soudu nezákonné

Aktuality

Městský soud v Praze dal za pravdu bývalému vojákovi, který se správní žalobou bránil nucenému odchodu z armády poté, co kvůli zdravotním problémům odmítl očkování. Muž se tak podle své advokátky může rozhodnout, zda se do služby vrátí, a má také nárok na doplacení služebního příjmu za dobu nezákonného propuštění. Rozsudek není pravomocný. Napsal to dnes server Seznam Zprávy.

očkování

Očkování čtvrtou dávkou pro lidi nad 18 let začne od pondělí

Aktuality

V Česku začne od pondělí očkování proti koronaviru čtvrtou posilovací dávkou. Bude pro lidi nad 18 let, kteří mají od posledního očkování více než čtyři měsíce. Na tiskové konference to dnes oznámil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

očkování

Aktuality

Fiala: Očkování proti covidu-19 nebude povinné, rozhodla vláda

Očkování proti covidu-19 nebude podle premiéra Petra Fialy (ODS) pro nikoho povinné. Řekl to po dnešním jednání vlády. Povinnost měla podle vyhlášky, kterou schválila končící vláda Andreje Babiše (ANO), platit pro lidi nad 60 let a některé profese od března letošního roku. Aby lidé očkování stihli, museli by zahájit očkování už nyní.

Ilustrační fotografie

Neočkovaní lyžaři mohou vyrazit do Francie či Švýcarska, jinde je čeká izolace

Aktuality

Nadcházející svátky a dobré sněhové podmínky lákají mnoho lyžařů napříč Evropou. Neočkovaní milovníci zimních sportů však mohou bez komplikací cestovat pouze do Švýcarska či Francie. Jinde se na ně vztahuje povinnost několikadenní karantény a například na Slovensku či v Rakousku si bez dokladu o dokončeném očkování proti covidu-19 nebo prodělání této nemoci nekoupí ani skipasy.

Ilustrační fotografie

Pro starší 45 let se ode dneška zkracuje lhůta pro přeočkování proti covidu

Aktuality

Pro lidi v Česku starší 45 let se ode dneška zkracuje lhůta pro podání posilující dávky vakcín proti nemoci covid-19 ze šesti na pět měsíců od dokončeného očkování. Rozhodlo o tom ve čtvrtek ministerstvo zdravotnictví. Podle rozhodnutí úřadu se bude lhůta pro přeočkování následně zkracovat i pro další věkové skupiny.

očkování

Aktuality

Zásilka 300 000 vakcín pro děti dnes dorazí do tří center, distribuce začne od čtvrtka

Zásilka 300.000 vakcín pro děti dnes dorazí do skladů v Olomouci, Stéblové na Pardubicku a Táboře, ve čtvrtek začne jejich rozvoz do ordinací pediatrů a očkovacích míst. ČTK to řekl Martin Nesrsta z firmy Avenier, která distribuci vakcín zajišťuje. Na očkování proti koronaviru už mají nárok i děti ve věku pět až 11 let, jejich registrace začala v neděli.

očkování

Babiš: Vládní rada podpořila návrh, aby se povinně očkovali lidé nad 60 let

Aktuality

Vládní rada pro zdravotní rizika dnes podpořila návrh, aby se povinně očkovali proti covidu-19 lidé ve věku nad 60 let. Před odletem na jednání s premiéry zemí Visegrádské skupiny do Budapešti to novinářům řekl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Jde o koronavirem nejvíce ohroženou věkovou kategorii, uvedl.

Ilustrační fotografie

Do kadeřnictví či saun budu smět od pondělí jen očkovaní nebo lidé po covidu

Aktuality

Služeb typu kadeřnictví, manikúra, tetování a dále saun, wellness nebo solárií nebudou moci od pondělí využít až na výjimky lidé neočkovaní proti koronaviru. Přístupné zůstanou pouze očkovaným a lidem, kteří v posledních 180 dnech prodělali nemoc covid-19. Nařízení se nevztahuje na děti do 12 let, děti a mladí do 18 let či rozočkovaní se budou smět prokázat PCR, od jehož odběru neuplynulo více než 72 hodin. Vyplývá to z nového mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví.

Ilustrační fotografie

Rakousko vyhlásilo celostátní lockdown, od února zavede povinné očkování

Aktuality

Rakousko spustí po nedávných rekordních počtech nových nákaz koronavirem od pondělí plošnou uzávěru, od 1. února rovněž zavede povinné očkování pro všechny obyvatele. Po jednání s hejtmany spolkových zemí to dnes oznámil kancléř Alexander Schallenberg. Omezení se budou týkat i naočkovaných proti covidu-19, dosud v zemi platily restrikce jen pro nenaočkované. Lockdown bude trvat nejméně deset dní, maximálně pak 20, řekl kancléř.

Ilustrační fotografie

Aktuality

Za padělání covid certifikátů mohou hrozit až tři roky vězení

Padělání covidových certifikátů či předložení padělaného nebo pozměněného certifikátu může být podle Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) trestným činem padělání a pozměnění veřejné listiny. Za tento trestný čin hrozí až tři roky vězení. NSZ o tom dnes informovalo na webu. Nejvyšší státní zastupitelství k otázce trestnosti padělání digitálních covid pasů vypracovalo stanovisko na základě podnětu policie.

Ilustrační fotografie

Pro očkované by lyžování mělo být v ČR téměř bez omezení

Aktuality

Asociace horských středisek (AHS) jedná s úřady o nastavení pravidel provozu v zimní sezoně. Konkrétní opatření zatím nejsou známa, počítá se ale s tím, že jako u jiných služeb budou skiareály vyžadovat doklad o bezinfekčnosti. Pro očkované by neměla platit téměř žádná omezení, uvedl dnes na on-line tiskové konferenci ředitel AHS Libor Knot.

očkování

Praktičtí lékaři by měli mít vakcíny proti covidu do konce týdne

Aktuality

Do konce týdne by měli mít všichni praktičtí lékaři vakcíny proti covidu-19 od firmy Pfizer/BioNTech, které si objednali. Distributor Avenier je dnes začal do ordinací rozvážet, řekl ČTK mediální zástupce firmy Martin Nesrsta. V ordinacích praktických lékařů pro dospělé a pro děti a dorost bylo podle dat ministerstva dosud aplikováno zhruba 1,345 milionu dávek z celkem aplikovaných více než 12 milionů. Zájem o očkování se v posledních dnech zvyšuje, v pátek bylo podáno téměř 31.000 dávek, proti předchozímu týdnu dvojnásobek.

očkování

Devět lidí žádá odškodné za očkování, tři z nich chtějí sto milionů korun

Aktuality

Devět lidí dosud požádalo o odškodné za komplikace způsobené očkováním proti covidu-19. Tři z nich chtějí shodně 100 milionů korun, ze zbylých šesti byl nejvyšší požadavek 950.000 korun. Ministerstvo zdravotnictví už čtyři žádosti zamítlo, pět jich vyřizuje. Informuje o tom dnes server Seznam Zprávy. Lidé, kteří se žádostí neuspějí, se mohou obrátit na soud. Podle ministerstva to ale zatím nikdo neudělal.

Ilustrační fotografie

Roušky a lockdowny oslabily lidem imunitu, proti chřipce radí lékaři očkovat

Magazín

Nošení roušek a lockdowny kvůli epidemii covidu-19 lidem oslabily imunitu proti ostatním respiračním infekcím, nesetkávali se s nimi tak často jako dříve. Letos se prakticky neprojevila chřipková epidemie, není ale jasné, jak bude vypadat příští rok. Odborníci radí, aby se nechali očkovat už lidé nad 50 let, malé děti nebo těhotné ženy. Uvedli to dnes na tiskové konferenci k očkování proti chřipce odborníci. Chronicky nemocní a lidé nad 65 let mají vakcínu hrazenou z veřejného zdravotního pojištění.

Ilustrační fotografie

ČR objednala vakcínu proti covidu pro děti od pěti let, čeká na schválení

Aktuality

Česko předobjednalo vakcíny proti covidu-19 od firmy Pfizer/BioNTech pro 700.000 dětí ve věku pět až 11 let. Na dotaz ČTK to dnes řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Dodal, že očkovat se jí začne až po schválení Evropskou agenturou pro lékové přípravky (EMA). Slovensko na schválení nečekalo, děti v tomto věku se tam mohou očkovat od 9. září.

Ilustrační fotografie

Vojtěch: Neplánujeme, že by se na covid-19 testovali i očkovaní

Aktuality

S povinným testováním lidí, kteří jsou proti covidu-19 očkovaní, se podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) nepočítá. Pravděpodobnost, že se nakazí nebo virus přenesou na někoho dalšího, je podle něj násobně nižší. Reagoval tak na informaci serveru Seznam Zprávy, podle kterého tuto možnost při výrazném zhoršení epidemické situace připustil ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Dnes v reakci Dušek novinářům řekl, že jeho výrok byl špatně pochopen, protože šlo o zjednodušení. Plně očkovaných je nyní 5,8 milionu lidí.

očkování

Aktuality

Třetí dávka očkování bude doporučená lidem nad 60 let, registrace začne 20. září

Registrace k přeočkování proti covidu-19 třetí dávkou se podle informací na twitteru Chytré karantény spustí 20. září. Doporučené bude pro všechny nad 60 let. Ráno tyto podmínky projednala rada vlády pro zdravotní rizika, potvrdil ČTK vedoucí tiskového odboru ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl. Odpoledne musí plán ještě potvrdit vláda. Dostat dávku vakcíny, která posílí získanou imunitu, bude možné osm měsíců po dokončeném očkování.

Ilustrační fotografie

Vojtěch: Organizátoři mají ohlídat, že prodají lístky jen očkovaným a po nemoci

Aktuality

Organizátoři hromadných akcí, pro něž budou od 1. srpna platit vyšší limity pro maximální počet návštěvníků, by měli podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) ohlídat, že při počtu nad 3000 lidí prodají vstupenky jen těm, kteří mají ukončené očkování proti covidu-19 nebo v posledních 180 dnech prodělali tuto nemoc. Ministr to řekl novinářům po setkání s šéfkou odborů Dagmar Žitníkovou.

Aktuálně se děje

22. června 2024 12:06

21. června 2024 10:11

21. června 2024 9:46

Předpověď počasí na noc a sobotu 22. června

Za zvlněnou studenou frontou, která postoupí ze střední Evropy dále k východu, se k nám začne rozšiřovat výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy