Německo a Belgie ohlásily restrikce pro cestující z Prahy

Evropské země začínají reagovat na zrychlený růst počtu koronavirových nákaz v Česku. Německo zařadilo Prahu na seznam rizikových oblastí a cestující bez čerstvého potvrzení o negativním testu bude od čtvrtka posílat do izolace. S podobnou restrikcí vůči "pražskému regionu" přišla také Belgie, přičemž její opatření má platit od pátečních 16:00 SELČ. Český premiér Andrej Babiš o koronavirové krizi jednal s protějšky ze Slovenska a Rakouska, kteří podle jeho prohlášení zatím omezení v cestování nechystají.

Praha
reklama

Změnu německého seznamu rizikových oblastí večer oznámil národní Institut Roberta Kocha a potvrdil tak dřívější informaci od diplomatických zdrojů ČTK. Na zahrnutí Prahy se předtím shodla německá ministerstva zahraničí, zdravotnictví a vnitra. Pro zařazení na německý seznam rizikových zón je hlavní podmínkou překonání hranice 50 nakažených na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní, zohledňuje se také aktuální vývoj epidemie v dané oblasti.

Zpřísnění pravidel pro "region Prahy" znamená, že lidé budou pro bezproblémovou cestu do Německa potřebovat negativní výsledek testu na virus SARS-CoV-2, který není starší než 48 hodin. Kdo potvrzení mít nebude, musí podle stávajících pravidel nastoupit do karantény a nechat se v Německu otestovat.

Podobné to bude od pátečního odpoledne s cestami z hlavního města ČR do Belgie. Tamní vláda večer aktualizovala svůj "semafor" znázorňující míru rizika v různých částech Evropy a Praha se nově objevila mezi oblastmi s červeným označením vedle Maďarska, Rumunska, většiny Španělska či částí Francie.

Lidé, kteří pobývali v Praze, budou mít od konce týdne po vstupu na belgickou půdu povinnou karanténu a test na koronavirus. Zbytek Česka zůstal v oranžové kategorii, u které jsou karanténa a test doporučené. Belgie zároveň zakazuje cesty do české metropole, pro které není závažný důvod.

Cestování z ČR do Rakouska a na Slovensko zůstává bez omezení i po dnešní schůzce předsedů vlád tří zemí. "Dostal jsem příslib, že nedojde k omezení styku mezi našimi zeměmi. To by nebylo pro naše ekonomické vztahy a pro cestovní ruch dobré. Jde o to, jak najdeme balanc mezi ochranou zdraví pro naše občany a nějakým ekonomickým výhledem, který by zabezpečil to, abychom z této krize co nejdříve odešli," řekl po jednání Babiš.

Slovenský premiér Igor Matovič uvedl, že Slovensko, Česko a Rakousko udělají vše pro to, aby hranice zůstaly otevřené do poslední možné chvíle. Šéf rakouské vlády Sebastian Kurz zase připomenul, že počty infikovaných stoupají také v jeho zemi.

S nepříznivým vývojem epidemické situace se nepotýkají jen země střední Evropy. Nizozemsko dnes oznámilo nejvyšší denní bilanci infekcí od 17. dubna, když za 24 hodin zaznamenalo 1140 případů. Nejvyšší čísla od druhé poloviny května zase v posledních dnech hlásí Británie, na což vláda v Londýně reagovala ohlášením zpřísnění pravidel ohledně společenských akcí v Anglii. Od 14. září budou zakázány sešlosti s účastí více než šesti lidí.

Nejrychleji z celého světa momentálně potvrzené případy nákazy přibývají v Indii, která dnes ohlásila 89.706 nových případů. Celková bilance země s více než miliardou obyvatel tak narostla na více než 4,3 milionu nakažených.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky