Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Další růst výdajů v následujícím čtvrt roce čeká 83 procent Čechů, uvádí průzkum

CZK
CZK
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Další růst výdajů v následujících třech měsících podle průzkumu společnosti Ipsos čeká 83 procent Čechů. Šetřit se tak chystá šest z deseti lidí, odpustí si zbytné nákupy, plánují méně topit nebo kupovat levnější zboží a služby. Více se uskromnit jsou přitom ochotni spíše lidé nad 50 let, mladí do 34 let hodlají více pracovat, hledat jiné formy úspor nebo investování. Výsledky průzkumu má ČTK k dispozici.

Meziroční inflace se v květnu podle údajů Českého statistického úřadu dostala na 16 procent z dubnových 14,2 procenta. Zůstala tak nejvyšší od prosince 1993. Dopady rostoucích spotřebitelských cen podle průzkumu ve svém každodenním životě zaznamenalo 87 procent Čechů. Nejčastěji si zdražování v posledním půl roce lidé všimli u potravin, a to 92 procent z nich, v případě nákladů na dopravu a energie zvyšování cen evidovalo 86 procent respondentů.

V důsledku zdražování tak 54 procent lidí nebude kupovat nepodstatné věci, šetřit energiemi a méně topit plánuje 49 procent Čechů, kupovat levnější zboží a služby bude 46 procent lidí. Základní potraviny jako pečivo, ovoce, zelenina nebo mléčné výrobky plánují lidé většinou nakupovat ve stejné míře jako dosud, zhruba čtvrtina dotázaných si v obchodech ale vybere levnější alternativu nebo značku. V případě cukrovinek, alkoholických a nealkoholických nápojů či tabáku Češi avizují omezení spotřeby.

Nejvíce Čechy v současné době znepokojuje válka na Ukrajině, a to 63 procent lidí, obavy z cen potravin a energií má shodně 61 procent dotázaných. Zdražování benzinu a plynu znepokojuje 57 procent českých spotřebitelů.

Průzkum společnost Ipsos uskutečnila prostřednictvím svého on-line panelu Populace.cz letos v dubnu mezi zhruba 1000 lidí starších 18 let.

Témata:  rodinný rozpočet lidé ekonomika finance

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy