Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čína zrušila embargo na dovoz drůbežího z USA

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Čína dnes zrušila embargo na dovoz drůbežího masa ze Spojených států, které zavedla před téměř pěti lety kvůli ptačí chřipce. Oznámil to čínský celní úřad. Americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer tento krok přivítal. Dodal, že roční hodnota vývozu drůbežích produktů z USA do Číny by mohla přesáhnout miliardu dolarů (zhruba 23 miliard Kč). Plán na zrušení embarga již koncem října ohlásilo čínské ministerstvo obchodu.

"Čína je důležitým exportním trhem pro americké chovatele drůbeže," upozornil Lighthizer. Zpráva o zrušení embarga dnes vedla k růstu akcií amerických producentů drůbežího, například firem Tyson Foods, Sanderson Farms a Pilgrim's Pride.

Obnovení dovozu amerického drůbežího do Číny přichází v době, kdy se Washington a Peking snaží dokončit částečnou obchodní dohodu. Ta se podle agentury Reuters zaměřuje především na zvýšení čínských nákupů amerických zemědělských produktů a na otevírání čínského trhu s finančními službami.

Čína se v poslední době potýká s nedostatkem masa, protože čínské chovy vepřů decimuje africký mor prasat. Čínský celní úřad již začátkem října zrušil embargo na dovoz drůbežího ze Slovenska a ze Španělska zavedené před třemi lety, upozorňuje Reuters.

Spojené státy a Čína spolu už od loňského roku vedou obchodní válku, ve které na sebe vzájemně uvalují cla. Americký prezident Donald Trump viní Čínu z řady nekalých obchodních praktik, které podle něj poškozují americké podniky.

Témata:  Čína USA

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy