Česko daruje Ukrajině desítky tisíc zbraní, přepraveny budou v řádu hodin

Česko daruje Ukrajině 30.000 pistolí, 7000 útočných pušek, 3000 kulometů, několik desítek pušek pro ostřelovače a asi milion nábojů. O rozhodnutí vlády dnes na tiskové konferenci informovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Přepravu darovaného materiálu v hodnotě asi 188 milionů korun zajistí Česká republika, postará se i o přepravu munice, kterou už česká vláda Ukrajině darovala v lednu a zatím zůstávala na českém území.

Ministerstvo obrany
reklama

Černochová uvedla, že vláda dnes také schválila změnu v podmínkách darování dělostřelecké munice, o kterém rozhodla na konci ledna. Dopravu munice zajistí české ministerstvo obrany, a nikoli ukrajinská strana. Původně bylo podle ní domluveno, že dělostřeleckou munici si Ukrajina převezme na českém území. Uvedla, že koncem ledna, kdy vláda rozhodovala, byla situace jiná a existovala možnost letecké přepravy. "Je mi líto, že to Ukrajina nestihla,“ podotkla.

Přeprava bude podle ministryně zajištěna v řádu hodin, Ukrajinci si materiál převezmou na dohodnutém místě. Podrobnosti nechtěla ministryně sdělovat. "Rozhodně touto pomocí pomoc České republiky, vlády České republiky ani resortu ministerstva nekončí," prohlásila. Ministerstvo se podle ní zabývá možností odeslat další pomoc na Ukrajinu.

Nabídku zbraní předložilo i ministerstvo vnitra, s nabídkou se hlásí i městské policie. Ministerstvo zpracovává materiál o kapacitách ubytovacích zařízení, kam by bylo možné umístit uprchlíky. Zároveň se hlásí příslušníci aktivních záloh i vojáci s nabídkou darování krve. "Určitě i poptáváme v našich zdravotnických zařízeních, jestli tam nemají nějaký zbytný vojenský zdravotní materiál,“ řekla. Na úrovni vlády se podle ní řeší i možnost dodávek benzinu a nafty.

Ministryně také uvedla, že pokud by čeští dobrovolníci chtěli pomáhat na Ukrajině v neziskových nestátních organizacích, které už tam nyní působí, pak jim v tom nic nebrání. Pokud by ale chtěli čeští občané vstoupit do ukrajinské armády, upozorňuje ministerstvo obrany na to, že občan ČR smí vstoupit do ozbrojených sil jiného státu pouze se souhlasem českého prezidenta. Výjimku tvoří služba v ozbrojených silách členských států NATO. Podmínky upravuje branný zákon.

Řekla také, že Ukrajina Rusům způsobuje značné ztráty. Doufá v to, že k podpoře Ukrajiny se přidají další země a Ukrajina nezůstane sama.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky