Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Britští konzervativci mají desetiprocentní náskok před labouristy

Westminsterský palác
Westminsterský palác
Foto: Pixabay

Konzervativci britského premiéra Borise Johnsona mají před prosincovými předčasnými volbami o deset procentních bodů větší podporu než opoziční labouristé. Vyplývá to z průzkumu, který dnes zveřejnila společnost Kantar.

Konzervativce by nyní volilo 37 procent dotazovaných, zatímco labouristy Jeremyho Corbyna 27 procent. Proevropští Liberální demokraté jsou nyní podle průzkumu na 17 procentech a za protiunijní Stranou pro brexit, v jejímž čele stojí Nigel Farage, stojí devět procent voličů.

Společnost Kantar se mezi 7. a 11. listopadem dotazovala 1165 lidí. To bylo ještě před oznámením Strany pro brexit, že nebude usilovat o poslanecké mandáty v obvodech, které naposledy ovládla Konzervativní strana.

Hlavním tématem předvolební kampaně je opět odchod Británie z Evropské unie.

Zatímco konzervativci pod vedením premiéra Johnsona chtějí po volbách pracovat na odchodu Británie z Evropské unie k 31. lednu příštího roku na základě v říjnu vyjednané dohody, labouristé Johnsonovu dohodu odmítají a chtějí vyjednat lepší. O té by pak podle jejich představy měli Britové hlasovat v novém referendu.

Liberálové se kvůli postoji obou velkých stran před volbami označují za největší stranu, která je přesvědčivě proti brexitu. Nedávno uzavřeli spojenectví se dvěma menšími stranami, které má zajistit, aby se po volbách dostalo do parlamentu co nejvíce odpůrců brexitu.

Od svého červencového nástupu do čela strany a vlády Johnson sliboval, že s koncem října skončí také britské členství v unii, ať by měla země z bloku vystoupit na základě dohody nebo bez ní. Upravenou "rozvodovou" dohodu se mu ale nepodařilo prosadit v parlamentu a nakonec byl nucen dojednat tříměsíční odklad brexitu. Osud britského odchodu z EU tak zůstává neznámý i skoro tři a půl roku po referendu, které jej zahájilo, a rozhodnout by o něm mohly právě prosincové volby. Britové budou v posledním měsíci roku volit poprvé od roku 1923.

Témata:  Velká Británie volby Brexit

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy