Turné po Evropské unii by se v případě brexitu bez dohody stalo pro mnohé britské umělce neproveditelným projektem. Takto podle deníku The Guardian reagovali představitelé britského hudebního průmyslu na nové instrukce ministerstva kultury, podle nichž by Brity například při koncertních šňůrách čekaly byrokratické a finanční překážky. Ředitel skupiny UK Music Michael Dugher řekl, že umělci už nyní ruší vystoupení.
"Megahvězdy, které vydělávají miliony a turné plánují měsíce i roky předem, jsou velkou výjimkou. Většina umělců pracuje s nepatrnými zisky a případné další náklady a byrokracie by pro ně pohřbily možnost možnost vyjet na turné, rozvíjet svůj talent a budovat si fanouškovskou základnu," uvedl Dugher, jehož organizace prosazuje zájmy interpretů i dalších článků hudebního průmyslu.
Vládní dokument o eventualitách brexitu bez dohody uvádí, že umělci by při cestě po EU museli zkoumat imigrační předpisy jednotlivých členských zemí a zjistit si požadavky ohledně víz či pracovních povolení. Dále by museli kontaktovat relevantní správu sociálního zabezpečení pro případ, že by bylo třeba odvádět poplatky na lokální úrovni. Také může nastat situace, že si účastníci turné budou muset zaplatit cestovní pojištění.
"Je rovněž alarmující, že britští umělci cestující po Evropě budou muset v případě odchodu bez dohody předem odvést clo za dovoz a DPH za veškeré zboží, které si na turné povezou," podotkl šéf Asociace nezávislých festivalů Paul Reed. Nová doporučení ministerstva kultury označil za užitečná, podle něj ale neznamenají, že by byl jeho sektor na brexit bez dohody připraven.
"Jestli je tohle maximem, kterého lze dosáhnout, pak bychom silně na vládu naléhali, aby přišla s plně zafinancovanými návrhy na vytvoření centralizované, dostupné a bezplatně využitelné podpory, která by umožnila obyčejným hudebníkům vyhovět těmto požadavkům," dodává Mark Davyd, který vede charitativní organizaci Music Venue Trust.
Podle Dughera z UK Music už nyní britští umělci ruší evropská turné a promotéři odvolávají plánované investice. Sérii koncertů v Evropě, která měla začít v listopadu, minulý měsíc zrušila zpěvačka Imogen Heapová, připomíná The Guardian. Jako důvod interpretka uvedla "extrémní nejistotu spojenou s cestováním po EU tak brzy po brexitu".
Odchod Británie z EU odstartovalo referendum v červnu 2016, v němž konec členství v evropském bloku podpořilo 52 procent hlasujících. Ani o více než tři roky později však není jasné, kdy, za jakých podmínek, nebo zda vůbec brexit nastane. Momentálně je naplánován na 31. října, přičemž výchozím scénářem je brexit bez dohody, není ale vyloučeno, že rozluka Británie s EU se bude opět odkládat.
Témata: Brexit, Velká Británie, EU
Související
13. září 2021 11:04
29. března 2021 10:05
6. ledna 2021 17:37
29. prosince 2020 12:30
25. prosince 2020 13:10
14. prosince 2020 14:28