Evropské unii hrozí kvůli uprchlické krizi rozpad. S tímto prohlášením vystoupil na ekonomickém fóru ve Švýcarském Davosu švédský premiér Stefan Löfven..
Nervozita kvůli přílivu uprchlíků roste - Švédsko, kam směřuje spolu s Německem nejvíce migrantů, naléhá, aby se řešení našlo nejpozději do jara. Země nejvíce zasažené příchodem uprchlíků nápor nezvládají. Letos proto plánují přijmout méně azylantů než loni - migrační vlna má přitom na jaře opět zesílit.
Podle Švédů hrozí unii rozpad, a to prý zejména kvůli nesolidárnímu přístupu některých členských států - včetně zemí Visegrádské čtyřky. Německý prezident Joachim Gauck i přes útoky v Kolíně nad Rýnem ale neopomněl v této souvislosti zmínit i pozitiva - která migrace přináší.
"Migrace vždycky byla motorem společenského progresu a ekonomického růstu. Přistěhovalci, kteří přijeli za prací, sebou přinesli větší prosperitu a to sobě, tak i přijímajícím zemím, ale v konečném důsledku i státům, odkud pocházejí," uvedl Gauck.
Americký prezident Barrack Obama dnes telefonicky německé kancléřce Angele Merkelové slíbil pomoc s řešením uprchlické krize. Oba politici se shodli na tom, že je potřeba chránit miliony lidí, kteří prchají před válkou na Blízkém východě...
Jenže v občanské válce v Sýrii Írán a Rusko podporují syrského prezidenta Bašára Assada, který podle západu stojí na prvopočátku celého problému. A boje v Sýrii neustávají - předměstí Damašku podle svědků bombardovaly vládní letouny a helikoptéry.
Po zimě podle expertů navíc proud migrantů opět zesílí. V Německu a v dalších severských zemích vyvolal bouřlivou diskuzi i fakt, že Rakousko letos přijme méně než 38 tisíc migrantů. Slovinsko nebo Makedonie už na rakouské omezení reagovaly tím, že nově pouští do Evropy jen běžence ze Sýrie, Iráku a Afghánistánu. Ostatní vrací zpět do Řecka.
Související
7. října 2024 13:04
6. září 2024 11:38
13. června 2024 13:19
21. června 2023 17:33
21. června 2023 9:13